Mehaj në Turqi takon homologun e tij të Gambisë

Ministri i Mbrojtjes së Kosovës, Armend Mehaj, gjatë vizitës zyrtare në Turqi, ka takuar homologun e tij të Gambisë, Sering Modou Njie, me të cilin ka biseduar për nënshkrimin e marrëveshjes së përbashkët të bashkëpunimit ndërmjet dy vendeve

Ministri i Mbrojtjes, Armend Mehaj, dhe homologu i tij i Gambisë, Sering Modou Njie.

Në një vizitë zyrtare në Turqi, ministri i Mbrojtjes, Armend Mehaj, ka takuar homologun e tij të Gambisë, Sering Modou Njie, dhe shefin e stafit të mbrojtjes, Gjeneral Yankuba Drammeh.

Siç ka njoftuar ministri Mehaj, takimi është zhvilluar me qëllim të diskutimit të zhvillimit të bashkëpunimit dhe marrëdhënieve në fushën e mbrojtjes mes dy vendeve.

Gjatë takimit, Mehaj dhe delegacioni i Gambisë diskutuan mbi ndërtimin e një bashkëpunimi të fortë dhe të qëndrueshëm, duke përfshirë nënshkrimin e një marrëveshjeje të bashkëpunimit.

Ata theksuan rëndësinë e koordinimit dhe trajnimeve të përbashkëta për të forcuar kapacitetet e ushtrive të tyre dhe për të përmirësuar aftësitë e mbrojtjes.

Ministri Mehaj ka shprehur kënaqësinë e tij për të përshëndetur marrëdhëniet e mira midis dy vendeve.

“Përqafimi i vlerave demokratike na bënë më afër njëri-tjetrit dhe më të lehtë bashkëpunimin”, ka thënë Mehaj.

Ai gjithashtu ka theksuar se të gjitha aktivitetet e ardhshme do të jenë në përputhje me vlerat dhe parimet e NATO-së dhe se do të koordinohen me partnerët e tyre të tjerë në aleancë.

Shija e redaktorit

Mirush Kabashi – “Ishte i madh, një gjeni dhe yll...

Ikona e artit shqiptar, Mirush Kabashi, ka ndërruar jetë në moshën 75-vjeçare, duke lënë pas një trashëgimi të pasur artistike me mbi 100 role...

Rama: Magjia e festave erdhi

Kryetari i Prishtinës, Përparim Rama, ka hapur Tregun e Fundvitit në qendër të kryeqytetit. Ai ka thënë se në bulevardin "Xhorxh Bush" qytetarët do të...

Mbrojtja e krerëve të UÇK-së triumfon ndaj ZPS-së, Specialja iu...

Trupi Gjykues në Dhomat e Specializuara të Kosovës ka marrë një vendim në lidhje me komunikimet dhe vizitat e krerëve të UÇK-së, respektivisht, Hashim...

Të fundit nga rubrika