Kosova dhe Maqedonia Veriore me memorandum për mbrojtje dhe siguri

Ministri i Mbrojtjes, Armend Mehaj dhe homologeja nga Maqedonia e Veriut, Slavjanka Petrovska

Ministri i Mbrojtjes së Republikës së Kosovës, Armend Mehaj, së bashku me homologen e tij nga Republika e Maqedonisë së Veriut, Slavjanka Petrovska, kanë nënshkruar memorandum mirëkuptimi për bashkëpunim rreth fushave të mbrojtjes dhe sigurisë.

Ministri Mehaj këtë nënshkrim bashkëpunimi e bëri të ditur përmes një postimi në rrjetin social, Facebook, në të cilin kishte thënë se është duke vazhduar thellimi i bashkëpunimit me Maqedoninë e Veriut në të mirën e paqes, sigurisë dhe stabilitetit rajonal dhe më gjerë.

Ministri i Mbrojtjes së Kosovës, Armend Mehaj dhe homologia e tij nga Maqedonia e Veriut, Slavjanka Petrovska

”Sot prita në takim zyrtar, homologen time, Ministren e Mbrojtjes së Maqedonisë së Veriut, Znj. Slavjanka Petrovska me bashkëpunëtorë. Së bashku me Ministren Petrovska nënshkruam Memorandumin e Mirëkuptimit lidhur me bashkëpunimin në fushat e mbrojtjes dhe sigurisë”, ka shkruar në postim Mehaj.

Ndër të tjerash, synimi kryesor i këtij memorandumi është që të bashkërendohet dhe sinkronizohet korniza ligjire, masat, veprimet dhe aktivitetet që sigurojnë zbatimin sa më të suksesshëm të të gjitha marrëveshjeve mes Kosovës dhe Maqedonisë.

Ministri i Mbrojtjes së Kosovës, Armend Mehaj me bashkëpunëtorë gjatë takimit me homologen e tij nga Maqedonia e Veriut, Slavjanka Petrovska

Gjithashtu, Mehaj ka shtuar se ky proces i integrimit të Maqedonisë së Veriut është përvojë që do ta ndajmë së bashku në procesin integrues euroatlantik.

Edhe ministrja Petrovska, ka shprehur gatishmërinë për thellimin e bashkëpunimit bilateral në mes të dy vendeve, duke ofruar përvojën e procesit të integrimit në strukturat euroatlantike.

Ministrja e Mbrojtjes e Maqedonisë së Veriut, Slavjanka Petrovska me bashkëpunëtorët e saj gjatë takimit me homologen e tij nga Maqedonia e Veriut, Slavjanka Petrovska

Poashtu, ministrja Petrovska ka shkëmbyer mendime bashkë me ministrin Mehaj, për sfidat aktuale gjeopolitike, si dhe kontributin e Maqedonisë së Veriut për ruajtjen e sigurisë dhe stabilitetit rajonal, duke përfshirë pjesëmarrjen në misionin e NATO-s.

Takimi i ministrave të Mbrojtjes së Kosovës dhe Maqedonisë së Veriut dhe bashkëpunëtorëve të tyre

Ky bashkëpunim pritet të ofrojë stabilitet në Ballkanin Perëndimor, i cili është një prioritet kyç për Maqedoninë e Veriut dhe Kosovën.

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

RTS zviceran: Personi që paralajmëroi vrasjen e Dick Martyt, është...

Është zbuluar se kush ishte infromatori që tregoi se ka një planë për të vrarë Dick Marty-in. Sipas Programiit të RTS Mise au point  ai...

24 vjet dhe 10 muaj burgim për të akuzuarin i...

Gjykata Themelore në Prizren, të hënën e ka dënuar të akuzuarin Sylejman Ahmeti me 24 vjet e 10 muaj burgim për vrasje. Aktakuza e ngritur...

Komandanti i parë i KFOR-it: Në Veri ekziston një grup...

Komandanti i parë i KFOR-it, Erhard Buhler, në një intervistë për Albanian Post, ka thënë se në veri të vendit ekziston një grup multietnik...

Të fundit nga rubrika