Mehaj: Niveli i ujit ka rënë në Klinë e Istog, gjendja është duke u normalizuar

Ministri i Mbrojtes ka bërë të ditur se 58 ushtarë të FSK-së kanë qenë të angazhuar në komunat e prekura nga vërshimet e shiut, të enjten. Krahas kësaj, Mehaj ka thënë se gjendja në Klinë e Istog po shkon drejt normalizimit

Komuna e Istogut dhe ajo e Klinës janë vizituar nga Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, Ministri i Mbrojtjes, Armend Mehaj dhe Ministrin e MAPL-së, Elbert Krasniqi.

Lidhur me këtë, ky i fundit ka thënë se gjendja në komunat e lartëcekura po shkon drejt normalizimit.

“Në mëngjesin e sotëm së bashku me Kryeministrin Kurti dhe Ministrin e MAPL Elbert Krasniqi, vizituam komunën e Klinës dhe Istogut, fillimisht në vendet e prekura nga vërshimet e më pas në QKMF-në e Istogut. Njësitet tona specialistike të kërkim-shpëtimit kanë qenë në terren gjatë gjithë kohës për të ofruar mbështetjen e tyre. Angazhimi i FSK-së është në nivelin më të lartë dhe në bashkëpunim me autoritetet lokale situata është duke u menaxhuar mirë. Niveli i ujit ka rënë edhe në këto dy qytete dhe gjendja është duke u normalizuar”, ka deklaruar ai.

Krahas kësaj, Mehaj ka thënë se ka qenë edhe Forca e Sigurisë së Kosovës e cila ka intervenuar në evakuimin e qytetarëve dhe ka qëndruar në gatishmëri gjatë gjithë kohës.

“Gjatë 24 orëve të fundit FSK ka pasur këto intervenime në: Ferizaj, në Mitrovicë, Skenderaj dhe Klinë. Është bërë evakuimi i 3 familjeve. Në Istog kemi intervenuar duke evakuuar 45 qytetarë. Në këto katër komuna kemi pasur të angazhuar 58 ushtarë. Gjithashtu, në babaj të Bokës është bërë hapja e rrugës në gjatësi prej 100 metrash. Në komunën e Skenderajt kemi angazhuar një ekipë e cila ka qenë në gatishmëri gjatë gjithë kohës”, ka deklaruar ai.

Vërshimet nga shiu kanë shkaktuar dëme të mëdha në komunat e vendit. Me më së shumti dëme raportohet të jenë Skenderaj dhe Klina.

Shija e redaktorit

Libraria “Dukagjini” fiton çmimin FIDES 2022 për kontributin korporativ

Libraria "Dukagjini" ka marrë të mërkurën e 18 janarit çmimin FIDES 2022 për kontribut korporativ. Ky çmim librarisë "Dukagjini", ju dha për kontributin e vazhdushëm...

Libraria Dukagjini vjen me “BookFest” në Albi Mall

Libraria “Dukagjini” dhe “Albi Mall” kanë bashkuar forcat për një superfestë të librit, me shumë aktivitete e superatmosferë. Për dhjetë ditë me BookFest-in e librarisë...

Arti dhe kultura janë letërnjoftim nacional

Selman Jusufi, i cili ka studiuar Artin dramatik në Universitetin e Prishtinës, nga viti 1973 deri më 1985, ka qenë i angazhuar në Teatrin...

Më të lexuarat

Kush ishte Nysret Cena, 48-vjeçari që u vra në Kaçanik?

Personi që ka mbetur i vrarë në mbrëmjen e së hënës në Kaçanik mësohet se është Nysret Cena. Nysret Cena ishte pjesëtar i Ushtrisë Çlirimtare...

Lajçak ‘befason” thotë se me Kurtin kanë rënë dakord që...

I dërguari i posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun Miroslav Lajçak, ka njoftuar nëpërmjet rrjetit të tij social se është në Kosovë, për të...

Detaje nga rasti ku ishte përfshirë Nysret Cena, Gjykata e...

Nysret Cena është personi që ka mbetur i vrarë në mbrëmjen e së hënës në Kaçanik. Ai ishte pjesëtar i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës...

Të fundit nga rubrika