Mehaj: Partneriteti mes Kosovës dhe ShBA-së i pashkëputshëm dhe i përjetshëm

Ministi, Armend Mehaj në Forumin Ndërkombëtar të Sigurisë gjatë takimit me senatorët Jeanne Shaheen, Kirsten Gillibrand dhe Mike Rounds ka diskutuar rreth situatës së sigurisë në Kosovë, ndërsa ka thënë se partneriteti mes Kosovës dhe ShBA-ve është i pashkëputshëm dhe i përjetshëm

Ministri i Mbrojtes, Armend Mehaj në takim me senatorët Jeanne Shaheen, Kirsten Gillibrand dhe Mike Rounds në Forumin Ndërkombëtar të Sigurisë

Ministri i Mbrojtjes, Armend Mehaj ka thënë se partneriteti mes Republikës së Kosovës dhe Shteteve të Bashkuara të Amerikës është i pashkëputshëm dhe i përjetshëm.

Mehaj të shtunën e 19 nëntorit është takuar me senatorët Jeanne Shaheen, Kirsten Gillibrand dhe Mike Rounds në Forumin Ndërkombëtar të Sigurisë të cilët kanë diskutuar rreth situatës së sigurisë në Kosovë.

“I njoftova dhe për avancimet e Republikës së Kosovës në shumë fusha, si në luftimin e korrupsionit, që sipas matjeve të Transparency International jemi ngjitur për 17 vende, në sundimin e ligjit që sipas World Justice Project jemi renditur të parët në mesin e 6 shteteve të Ballkanit Perëndimor, dhe rritjen ekonomike që po ruan trendin pozitiv, si tregues të një shteti stabil, përkundër përpjekjeve të vazhdueshme për destabilitet nga jashtë në rrethanat aktuale gjeopolitike, agresionit rus në Ukrainë dhe shtrirjes së ndikimit në Ballkan”, ka shkruar ministri në Facebook.

Ai ka thënë se si shtet jemi të angazhuar të ruajmë paqen dhe stabilitetin duke ofuruar mbrojtje dhe siguri, duke shtuar se janë bërë avancime në këtë drejtim.

“Strehimi, sigurimi i transportit për refugjatët afganë, gatishmëria jonë për të strehuar refugjatë ukrainas, dhe për të trajnuar ushtarakët ukrainas në fushën e deminimit dhe kërkim-shpëtimit si dhe gatishmëria e FSK-së për të marrë pjesë në çdo mision tjetër të NATO-s, ishin disa nga çështjet të cilat u vlerësuan nga ana e senatorëve si hapa të rëndësishëm të një shteti që përqafon vlerat evropiane dhe aspiron anëtarësimin në NATO dhe BE”, ka vijuar Mehaj.

Ndër të tjera ka thënë se ShBA-të e rikonfirmuan përkrahjen e pakursyer për Republikën e Kosovës.

Shija e redaktorit

Gazetari i RTV Dukagjinit, Dardan Idrizi shpallet fitues i çmimit...

Në ditën e shënimit të 20 vjetorit të themelimit të Asociacionit të Gazetarëve të Kosovës (AGK), kjo organizatë ka mbajtur një event, në të...

Fotografia familjare e Samitit në Tiranë

Siç e do zakoni, pjesëmarrësit e Samitit në Tiranë për Ballkanin Perëndimor dhe Bashkimit Evropian, kanë realizuar "fotografinë familjare" në ambientet e Hotel Marriott,...

Fury mposht Chisoran, mbron titullin botëror të peshave të rënda

Boksieri britanik, Tyson Fury, ka mposhtur Derek Chisoran ​​për të mbrojtur titullin e tij WBC, të peshave të rënda. Meçi ka zgjatuar deri në raundin...

Më të lexuarat

BE merr ‘anë’ në raportet mes Kosovës dhe Serbisë

Emrimi i Nenad Rashiq, Ministër për Kthim dhe Komunitete nga Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka ardhur një muaj pas bojkotimit të institucioneve të...

Zotëria i parë i Kosovës për Vuçiqin: Ish-Ministri i “kasapit...

  Zotëria i parë i Kosovës, Prindon Sadriu ka shpërndarë një lajm në rrjetin e tij social Facebook, ku presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq e...

Babai i Marigona Osmanit: Nëna e Krivaqës më thoshte kam...

Muhabi Osmani - babai i të ndjerës, Marigona Osmani, e ka përshkruar këtë të fundit si një vajzë të qetë, të urtë e të...

Të fundit nga rubrika