Mehaj për pjesëmarrjen në stërvitjen “Defender Europe 23”: Ka filluar procesi planifikues

Ministri i Mbrojtjes, Armend Mehaj për pjesëmarrjen në stërvitjen “Defender Europe 23”, ka thënë se ka filluar procesi planifikues

Ministri i Mbrojtjes, Armend Mehaj

Ministri i Mbrojtjes, Armend Mehaj, të enjten e 21 prillit ka njoftuar se ka filluar procesi planifikues për pjesëmarrjen në stërvitjen më të madhe në Evropë të forcave amerikane me aleatë “Defender Europe 23”.

Ai, përmes një postimi në llogarinë e tij në Facebook, ka thënë se objektivë kryesore për vitin 2022/23 është zhvillimi i aftësive dhe kapaciteteve operacionale për mbrojtjen e integritetit territorial, pavarësisë dhe sovranitetit shtetëror të Kosovës.

“Sot pata kënaqësinë t’i vizitoj oficerët, nënoficerët dhe nëpunësit në SHP të FSK-së për t’i uruar dhe përgëzuar për fillim të mbarë të ndërmarrjes më të madhe stërvitore në historinë tonë ‘Defender-Europe ’23’, së bashku me forcat e 28 vendeve aleate të udhëhequra nga Komanda e Forcave Amerikane për Evropë dhe Afrikë”, ka shkruar Mehaj.

Ministri i Mbrojtjes, Armend Mehaj

Ai ka potencuar se përmes “Defender-Europe’23”, do të rikonfirmohet gatishmëria për t’iu dhënë kontributi efektiv, bashkë me forcat e vendeve aleate, në sigurinë dhe stabilitetin rajonal, kontinental dhe global.

“Vazhdojmë fuqishëm rrugën përpara! Vazhdojmë fuqishëm drejtë sukseseve të reja! Së bashku më të fortë me forcat aleate amerikane dhe gjithë aleatët tjerë”.

Ndërkaq, Mehaj më 25 mars të këtij viti, kishte bërë të ditur se pas suksesit të FSK-së në vitin 2021, FSK-ja do të marrë pjesë edhe me dy regjimente në ushtrimin e radhës Defender Europe 23.

Ministri i Mbrojtjes, Armend Mehaj

“Këtu do të kemi edhe role kyçe në udhëheqësi, në komandë, por edhe do të vlerësojmë e validojmë regjimentet që do të marrin pjesë”, ishte shprehur ai.

Ndryshe, mbi një mijë ushtarë të FSK-së do të stërviten nga forcat amerikane në Evropë “Defender Europe 23”.

Ministri i Mbrojtjes i Kosovës, Armend Mehaj, kishte njoftuar se ushtarët e Forcave të Sigurisë së Kosovës do të jenë pjesë e kësaj stërvitje bashkë me ushtarë të 28 vendeve antare të NATO-s.

Mehaj: Kosova nuk bie pre e shantazheve nga Serbia

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

Një person largohet nga një restorant në Pejë pa paguar...

Një person mashkull shihet duke ngrënë mengjes, dhe menjëherë pas përfundimit ai shihet duke u larguar pa komunikuar me ndonjë kamerier nga restoranti. Pamjet e...

Milan Radojçiq: Jam kthyer në Kosovë dhe ju e dini...

Nënkryetari i Listës Serbe, Milan Radojçiq, ka sfiduar shtetin e Kosovës, duke e postuar një video nga pjesa veriore e Republikës së Kosovës. Radojçiq, ka...

Përplasen Mushkolaj dhe Ramiz Shala për rastin “Lushtaku”

Ramiz Shala, ish-drejtor për Gjeodezi në Komunën e Skënderajt, ka thënë se për rastin "Lushtaku", është bërë shumë zhurmë në media. I ftuar në emisionin...

Të fundit nga rubrika