Mehmetaj: Kurti sot tha se humba, por ma bënë me hile

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, është kritikuar nga analisti Lirim Mehmetaj për mënyrën se si ka trajtuar Dialogun ndërmjet Kosovës dhe Serbisë

“Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti sot tha unë humba, por ma bënë me hile [ndërmjetësuesit në Bruksel] që sipas analistit Lirim Mehmetaj, “ky është një arsyetim shumë fëmijëror”.

Më tutje ai i kujtuar dhe disa deklarata që sipas tij me herët i kishte thënë kryeministri Albin Kurtit.

“A na ka thënë Albin Kurti neve që është shumë thjeshtë me u  zgjidhë problemi i Mitrovicës në përgjithësi dhe dyta është a n a ka thënë neve Albin Kurti që krejt çka duhet me pas Kosova në Bruksel, është një përfaqësues i dijshëm dhe dinjitetshem. A na ka thënë neve  Albin Kurti që palët i kanë qëndrimet e tyre dhe Bashkim Evropian është neutrale ajo thjeshtë merre qëndrimet palëve dhe ja prezanton njëra tjetrës dhe varësisht se cila palë është me e mençur ma e dinijtetshme që mos me u shantazhu dhe argumenton me bukur të BE-ja dhe e fiton dialogun”, ka thënë Mehmetaj.

Mehmetaj ka kërkuar llogaridhënie për këtë nga kryeministri i Kosovës Albin Kurti duke thënë se ky fundit “duhet të tregojë se a ka qenë gënjeshtarë në të kaluarën apo është i padijshme tani”.

Pasi sipas analistit, Kurtit  “nuk mund  të argumentojë në mënyrë të ndryshme për situatën e njëjtë, dështim në dialog pse nuk u zgjidh çështja”.

Shija e redaktorit

Nga sot shqiptarët udhëtojnë pa viza drejt Azerbajxhanit

Nga dita e sotme qytetarët e Shqipërisë me pasaporta të rregullta mund të udhëtojnë pa viza drejt Azerbajxhanit. Ambasadori i Azerbajxhanit në Shqipëri, Anar Huseynov...

Tre oficerë të FSK-së diplomojnë në Kolegjin CGSC të ushtrisë...

Oficerët e Forcës së Sigurisë së Kosovës(FSK), majorët Alban Bunjaku, Agron Murati dhe Alban Bujupi, pas studimeve njëvjeçare, diplomuan me sukses të lartë në...

Peja dhe Ulqini nënshkruajnë marrëveshjen e binjakëzimit si qytete

Kryetari i Pejës, Gazmend Muhaxheri ka pasur një mysafir të veçantë në zyrën e tij të shtunën. Ai priti me nderime kryetarin e Ulqinit, Genc...

Të fundit nga rubrika