Mehmeti e quan fatkeqësi largimin e policëve nga Kosova

Drejtori i Përgjiithshëm i Policisë së Kosovës, Samedin Mehmeti, e ka quajtur fatkeqësi largimin e policëve nga Kosova dhe nuk e di arsyen se pse policët po heqin dorë nga detyra. Ndërsa, kryetari i Komisionit, Bekë Berisha ka thënë se shkak për largimin e policëve nga vendi janë pagat e ulëta.

“Fatkeqësisht kemi rënie të numrit të pjesëtarëve të rinj të Policisë së Kosovës. Po ashtu është e vërtetë se shumë pjesëtarë po e lënë punën në Policinë e Kosovës. Mbase është çështje sociale ose ekonomike, mbase duhet të kemi një ekspert që merret me këtë çështje”, ka thënë drejtori i Policisë.

Mehmeti gjatë raportimit në Komisionin për Siguri ka thënë se për testin për policë kanë aplikuar mbi 11 mijë kandidatë dhe janë pranuar vetëm një mijë prej tyre. Ai ka thënë se, gjatë shqyrtimit të aplikacioneve, kanë vërejtur se aplikuesit kishin rezultate të kalueshmërisë.

Migrimi legal në vendet evropiane shtyen shumë të rinj kosovarë të largohen nga vendi. Problemi i ikjes së të rinjve nga vendi nuk është vetëm në Kosovë, por po konsiderohet si problem global.

Shija e redaktorit

Ballkani me fitore historike, një hap larg kualifikimit në Ligën...

Ballkani ka fituar ndeshjen ndaj Shkupit në kuadër të play-offit të Ligës së Konferëncës në Stadiumin “Todor Proeski” në kryeqytetin e Maqedonisë së Veriut. Ekipi...

KB Prishtina bëhet pjesë e garës më të re të...

Kryetari i Klubit të Basketbollit Prishtina, Blerand Stavileci ka bërë të ditur se klubi i tij ka marrë ftesën për pjesëmarrje në garën më...

DokuFesti me turistët e huaj, infuzion për ekonominë e Prizrenit

Dhjetëra e mijëra vizitorë vendorë e ndërkombëtarë kanë shkelur rrugëve të qytetit të Prizrenit gjatë javës së fundit. Shkaku i këtij fluksi turistësh në kryeqytetin historik...

Më të lexuarat

“Kemi pritur mjaft, është koha për paqe” thonë qytetarët në...

Grafitet e vendosura dhe patrullat e Policisë, janë pamjet që po e shoqërojnë Mitrovicën Veriore gjatë së enjtes së 18 gushtit. Të heshtur por në...

Escobar pas takimit me Kurtin: Asociacioni duhet të formohet sipas...

I dërguari i Shteteve të Bashkuara të Amerikës për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, pas takimit me kryeministrin e Kosovës Albin Kurti, ka thënë se...

Mandl kërkon sqarim nga BE-ja për referimin ndaj kryeministrit Kurti...

Në njoftimin e faqes zyrtare të Bashkimit Evropian(BE) për takimin që u mbajt të enjten e 18 gushtit në kuadër të dialogut Kosovë-Serbi, është...

Të fundit nga rubrika