Mehmeti: Ngjarjet në veri kanë qenë të koordinuara që nga muaji mars

Ish-punonjësi i Policisë së Kosovës në zonën e Mitorvicës, Murat Mehmeti ka thënë që ndodhit e fundit në veri të Kosovës kanë qenë të përgatitura që nga muaji mars ndërsa ka shtuar se për të nuk kanë qenë të befasishme

Murat Mehmeti, Ish-punonjës i Policisë së Kosovës

I ftuar në emisionin “FIVE”, në RTV Dukagjini, ish-pjesëtari i Policisë së Kosovës, Murat Mehmeti ka thënë që ngjarjet e fundit në veri të Kosovës për të nuk kanë qenë të papritura si dhe kanë qenë të sinkronizuara që nga muaji mars.

“Për mua personlisht nuk kanë qenë të befasishme nuk e kam ditur ndoshta datën e saktë mirëpo përgatitjet janë shumë mirë të sinkronizuara dhe të koordinuara që nga muaji mars”, ka theksuar ai.

Ndërsa ka shtuar se këto pesë muajt e fundit ishin edhe zgjedhjet në Serbi brenda kësaj kohe Ministria e Mbrojtjes kanë filluar një rrotim të shpejtë pa një selektim se kush po punësohet dhe të cilët janë paijsur me armatim të mesëm.

Sipas Muratit personat të cilët janë punësuar në pesë muajt e fundit kanë qenë ata të cilët kishin mbetur të pa rekurtuar si dhe një numër i njerëzve janë të njohur për kontrabandim te mallrave dhe aktivitete të paligjshme.

Të njëjtit ka thënë që janë rekrutuar direkt nga strukturat ushtarake e Serbisë dhe janë pasjisur me armatim.

Shija e redaktorit

Presidentja Osmani nderohet me Çmimin e Evropës nga Fondacioni Pan-Europian

Fondacioni Fondacioni Pan-Evropian Richard Coudenhove-Kalergi i ka ndarë Presidentes së Kosovës Vjosa Osmani, çmimin e ‘Evropës’, për përkushtimin e saj ndaj raporteve me partnerët...

Nis ceremonia e diplomimit të gjeneratës së 59-të të Policisë...

Ka filluar ceremonia e diplomimit të gjeneratës së 59-të të Policisë së Kosovës. Sot diplomojnë 445 kadetë të Policisë së Kosovës. Kryeministri i Republikës së Kosovës,...

Policia konfirmon arrestimin e Akil Gjakovës

Policia e Kosovës, ka arrestuar xhudistin Akil Gjakova, si të dyshuar për veprën penale dhunë në familje. Lajmin për Portalin Dukagjini e ka konfirmuar zëdhënësi...

Të fundit nga rubrika