Memli Krasniqi: Politika e jashtme e Kosovës është skandaloze

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), Memli Krasniqi, në seancën e Kuvendit ku po debatohet për politikën e jashtme, ka thënë se Qeveria e Kosovës nuk ka fare ide se si ta bëjë politikën e jashtme.

Sipas, të parit të partisë më të madhe opozitare, Kosova ka abstenuar në politikën e jashtme dhe se nuk ka pasur asnjë Qeveri më të dobët në politikën e jashtme se sa kjo e tanishmja.

“Nuk ka pasur dobësim më të madh të politikës së jashtme se sa në këtë Qeveri. Shkarkimi i ambasadorëve ka prodhuar vakum dhe ka krijuar mosbesim tek shtetet mikpritse. Ky vakum ka vazhduar në shpërbërjen e tyre, me shkarkimet që janë të paligjshme po japin goditjet përfundimtare diplomacisë kosovare në botë”, ka deklaruar ai.

Krasniqi, përmendi edhe ministren e Punëve të Jashtme, Donika Gërvalla, për të cilën tha se është pa përvojë dhe jo kompetente.

Kryetari i PDK-së, Memli Krasniqi

Sipas Krasniqit, Gërvalla më shumë ka prodhuar skandale e humor, se sa veprime të mira.

Shkarkimin e ambasadorëve nga ministrja Gërvalla, kryetari i PDK-së e ka quajtur skandal diplomatik dhe mosrespekt për vendet ku ata kanë shërbyer.

“Nuk ka pasur dobësim më të madh të politikës së jashtme se sa në këtë Qeveri. Shkarkimi i ambasadorëve ka prodhuar vakum dhe ka krijuar mosbesim tek shtetet mikpritëse. Ky vakum ka vazhduar në shpërbërjen e tyre, me shkarkimet që janë të paligjshme po japin goditjet përfundimtare diplomacisë në botë”, është shprehur ai.

Në fund, Krasniqi kritikoi edhe procesin e dialogut, duke thënë se është shndërruar nga një dialog për njohje në një dialog për “stickersa” e targa.

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

Pasi u qëllua me armë, vdes ish-kryeministri japonez, Shinzo Abe

Ish-kryeministri japonez, Shinzo Abe, ka vdekur pasi është qëlluar me armë të premten, përgjatë fushatës për zgjedhjet parlamentare. Abe, 67-vjeçar, i cili njëherësh mbetet kryeministri...

Të shtëna me armë në Cetinë, më shumë se dhjetë...

Të premten e 12 gushtit në Cetinë të Malit të Zi, një 34-vjeçar ka qëlluar me armë në drejtim të disa personave dhe më...

Një person largohet nga një restorant në Pejë pa paguar...

Një person mashkull shihet duke ngrënë mengjes, dhe menjëherë pas përfundimit ai shihet duke u larguar pa komunikuar me ndonjë kamerier nga restoranti. Pamjet e...

Të fundit nga rubrika