Merkel: Për Putinin, vetëm pushteti ka vlerë

"Për Putinin, vetëm pushteti ka vlerë", kështu ka deklaruar ish-kancelarja gjermane, Angela Merkel për presidentin e Rusisë, Vladimir Putin

Angela Merkel

Ish-kancelarja gjermane, Angela Merkel, ka mbrojtur politikën e saj ndaj Rusisë përpara pushtimit të Ukrainës në shkurt, duke thënë se pushteti i saj për të ndikuar te presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, kishte mbaruar.

Merkel ishte përpjekur të organizonte bisedime evropiane me presidentin rus, Putin dhe presidentin francez, Emmanuel Macron në verën e vitit 2021.

“Por unë nuk kisha fuqi për të arritur qëllimin tim. Vërtetë të gjithë e dinin, në vjeshtë do të largohesha”, ka deklaruar ajo për Spiegel News, raporton BBC.

Pas katër mandatesh si kancelare, zonja Merkel u largua nga detyra në dhjetor.

Merkel tha se nuk i vjen keq që la detyrën në dhjetor, sepse mendonte se qeveria e saj po dështonte të bënte përparim jo vetëm për luftën në Ukrainë, por edhe në konfliktet në Moldavi, Gjeorgji, Siri dhe Libi, ku të gjitha përfshinin agresionin rus.

Ajo theksoi se “për Putinin, vetëm pushteti ka vlerë”.

Pushtimi rus i Ukrainës ka nisur më 24 shkurt.

Pas sulmeve ajrore ruse që goditën Ukrainën, në shumicën e qyteteve të vendit është rikthyer energjia elektrike, përveç në kryeqytet.

Kievi mbetet ende me furnizim të kufizuar të energjisë, pas sulmeve ruse të 23 nëntorit.

Kryebashkiaku i kryeqytetit ukrainas, Vitali Klitschko, tha vonë më 24 nëntor se 60 për qind e qytetit ende nuk ka energji elektrike, raporton REL.

Ai shtoi se prioritet mbetet edhe furnizimi me ujë dhe transporti publik.

Ndërsa pushtimi rus i Ukrainës ka hyrë në muajin e dhjetë, po vazhdojnë sulmet e intensifikuara ruse me raketa ndaj infrastrukturës civile.

Rusia ka goditur rrjetin elektrik të Ukrainës dhe pjesë të tjera infrastrukturore përmes sulmeve ajrore qe disa javë rresht.

Në fillim të nëntorit, Moska ka tërhequr trupat e saj nga qyteti jugor Herson – një nga sukseset më të mëdha të Ukrainës në luftën e saj kundër pushtimit rus.

Në të kaluarën, kur Rusia ka pësuar humbje në terren, ajo ka sulmuar përmes ajrit.

Kievi ende pa rrymë pas sulmeve ajrore ruse

Shija e redaktorit

Fury mposht Chisoran, mbron titullin botëror të peshave të rënda

Boksieri britanik, Tyson Fury, ka mposhtur Derek Chisoran ​​për të mbrojtur titullin e tij WBC, të peshave të rënda. Meçi ka zgjatuar deri në raundin...

Xhubleta shqiptare në 110- vjetorin e Pavarësisë bëhet pjesë Komitetit...

Ministrja e Kulturës së Shqipërisë, Elva Margariti, përmes një videoje të publikuar në llogarinë zyrtare të Ministrisë së Kulturës në Facebook, ka bërë të...

Me pushkë e me penë – 110 vjet shtet

Gjithçka, nisi më 28 Nëntor të vitit 1443. Në këtë ditë, heroi kombëtar i shqiptarëve, Gjergj Kastrioti, ngriti flamurin e shqiponjës dykrenare mbi Kalanë e...

Më të lexuarat

BE merr ‘anë’ në raportet mes Kosovës dhe Serbisë

Emrimi i Nenad Rashiq, Ministër për Kthim dhe Komunitete nga Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka ardhur një muaj pas bojkotimit të institucioneve të...

Kardiologu Çelaj për vdekjen e 17-vjeçarit në fushë: Ne e...

Kardiologu Sulejman Çelaj ka folur për rastin e vdekjes së futbollistit të ‘Trepçës 89, Erion Kajtazi. https://www.dukagjini.com/nderron-jete-ne-fushe-futbollisti-17-vjecar-erion-kajtazi/ Përmes një lidhje direkte në emisionin “Dueli Botëror” në...

FIFA nis procedurë disiplinore ndaj Serbisë, por jo edhe ndaj...

FIFA ka iniciuar procedurë disiplinore kundër Federatës së Futbollit të Serbisë. Kështu ka bërë të ditur shtëpia botërore e futbollit, të hënën e pesë dhjetorit,...

Të fundit nga rubrika