Mesazhet e kosovarëve për Bashkimin Evropian

"Udhëtimi drejt BE-së me viza po, azil jo", kjo fjali nuk është pjesë e ndonjë udhëzuesi të Bashkimit Evropian por shkrim që po e bartë një taksi në veturën e tij në komunën e Gjilanit

Shenja që ka vendosur Ruzhdi Berisha, në xhamin e veturës së tij.

Një qytetar nga Gjilani, Ruzhdi Berisha për vite të tëra ka punuar, dhe punon si taksist në qytetin e Gjilanit.

Halli i tij ditor është të siguroj të ardhura për të jetuar, por atë e mundon dicka gjë për të cilën nuk mund t’i ndal as lotët.

Ai  ka shtatë vite që nuk e ka parë djalin, tre nipat dhe bashkëshorten e djalit.

Malli për nipat e vegjël, për të dhe bashkëshorten, Ruzhdiu thotë se është bërë i padurueshëm.

Djali ndodhet në Francë, por Ruzhdia nuk mund ta takojë për shkak se Kosovës nuk po i hiqen vizat.

Ruzhdi Berisha, qan në momentin kur flet për familjen e tij në Francë.

E për këtë arsye Ruzhdi Berisha e ka marr një iniciativë të veçantë.

Në xhamin e prapëm të veturës ka shkruar një lloj udhëzuesi për udhëtim drejt BE-së.

“Udhëtimi drejt BE-së me viza po, azil jo”, ka shkruar në xhamin e prapëm të veturës Ruzhdi Berisha.

Pavarësisht faktit që kosovarët kanë të kufizuar lëvizjen, Ruzhdi Berisha vazhdon të mbetet optimist se Kosovës do t’i hiqen vizat.

E ndjenjën që po e përjeton ky qytetar nga Gjilani, simbolikisht po e përjetojnë edhe shtesat e BE-së të cilët jetojnë në Prishtinë.

Në një lokal përballë EULEX-it, pronari Shpejtim Pafqeli hyrjen për evropianët e ka kushtëzuar me posedimin e një vize.

Pronar biznesi, Shpejtim Pefqeli

Ndërsa, një pronar biznesi, Shpejtim Pefqeli thotë se nga e hëna asnjë mysafirë shtetas i BE-së nuk ka shkelur në restaurantin e tij.

I vetëdijshëm që kjo nismë patriotikë për të, mund ta dëmtojë biznesin e tij, Pefqeli thotë se po e bënë për të treguar se kemi dinjitet.

Ai thotë se po pret përkrahje nga qytetarët por edhe nga bizneset tjera.

Deri në ditën kur kosovarët do të lëvizin pa viza, hyrja për shtetasit e BE-së në këtë restaurant do të jetë e ndaluar.

Shenja që ka vendosur Shpejtim Pefqeli, para lokalit të tij, në shenjë proteste për mosliberalizimin e vizave. “Ndalohet hyrja për qytetarët e BE-së pa viza”.

Shija e redaktorit

Fury mposht Chisoran, mbron titullin botëror të peshave të rënda

Boksieri britanik, Tyson Fury, ka mposhtur Derek Chisoran ​​për të mbrojtur titullin e tij WBC, të peshave të rënda. Meçi ka zgjatuar deri në raundin...

Xhubleta shqiptare në 110- vjetorin e Pavarësisë bëhet pjesë Komitetit...

Ministrja e Kulturës së Shqipërisë, Elva Margariti, përmes një videoje të publikuar në llogarinë zyrtare të Ministrisë së Kulturës në Facebook, ka bërë të...

Me pushkë e me penë – 110 vjet shtet

Gjithçka, nisi më 28 Nëntor të vitit 1443. Në këtë ditë, heroi kombëtar i shqiptarëve, Gjergj Kastrioti, ngriti flamurin e shqiponjës dykrenare mbi Kalanë e...

Më të lexuarat

BE merr ‘anë’ në raportet mes Kosovës dhe Serbisë

Emrimi i Nenad Rashiq, Ministër për Kthim dhe Komunitete nga Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka ardhur një muaj pas bojkotimit të institucioneve të...

Kardiologu Çelaj për vdekjen e 17-vjeçarit në fushë: Ne e...

Kardiologu Sulejman Çelaj ka folur për rastin e vdekjes së futbollistit të ‘Trepçës 89, Erion Kajtazi. https://www.dukagjini.com/nderron-jete-ne-fushe-futbollisti-17-vjecar-erion-kajtazi/ Përmes një lidhje direkte në emisionin “Dueli Botëror” në...

FIFA nis procedurë disiplinore ndaj Serbisë, por jo edhe ndaj...

FIFA ka iniciuar procedurë disiplinore kundër Federatës së Futbollit të Serbisë. Kështu ka bërë të ditur shtëpia botërore e futbollit, të hënën e pesë dhjetorit,...

Të fundit nga rubrika