Messi dhe Neymar shënojnë në triumfin e PSG ndaj Clermont

Ndeshja mes Clermont-es dhe Paris Saint Germain ( PSG ), përfundoi 0 me 5 në favor të PSG-së

Neymar shënoi tre gola të tjerë ndërsa Paris St-Germain filloi mbrojtjen e titullit të Ligue 1 me një fitore të theksuar në Clermont.

Braziliani hapi rezultatin teksa grumbulloi një shkurtim të Lionel Messit dhe gjuajti në këndin e poshtëm.

Achraf Hakimi përfundoi me një kundërsulm shkatërrues, përpara se Marquinhos dhe Messi të kthenin krosim nga Neymar.

Messi e mbylli rezultatin me një goditje të shkëlqyer lart. Pasi Neymar i dha epërsinë 10 herë kampionëve të Francës pas 10 minutash.

Mbrojtësi i djathtë i Marokut, Hakimi u ndal në një pasim të kryqëzuar nga Neymar përpara se të gjuante në këndin e sipërm të djathtë nga 10 metra.

Marquinhos më pas u hodh më lart për të goditur në shtëpi një goditje dënimi të Neymar nga e majta për t’i dhënë skuadrës së Christophe Galtier një epërsi të rehatshme 3-0 në pjesën e parë.

Messi goditi në shtëpi një shkurtim të Neymar nga 12 metra me 10 minuta të mbetura, përpara se të përfundonte rezultatin duke kontrolluar me gjoks pasimin e Leandro Paredes përpara se ta dërgonte topin në mënyrë akrobatike mbi Mory Diaw.

Ndeshja ishte ndeshja e parë e Galtier në ligë që kur mori drejtimin nga ish-trajneri i Southampton dhe Tottenham, Mauricio Pochettino.

Shija e redaktorit

Publikohen foto të rralla të “The Beatles” duke performuar në...

Imazhet janë realizuar në vitin 1961, një vit para se të publikohej kënga e tyre debutuese Love Me Do. Fotot tregojnë Sir Paul McCartney dhe...

Intervistë me Mimoza Hasani-Pllana, flet për poezitë dhe kategoritë e...

“Shtegtimi i shqipes në Evropë”, "Komunikimi ndërkulturor” dhe “Poezia e Kosovës në tri kontekste”, janë disa nga librat e fundit të autores, Mimoza Hasani-Pllana. Talentin...

Qenësia e Zarathustrës së Niçes në shqip nga Taulant Hatia

“Njeriu është diçka që duhet të mposhtet. Njeriu është një litar, i lidhur midis kafshës dhe mbinjeriut - një litar mbi një humnerë. Ajo...

Më të lexuarat

Qeveria çanëtarëson anëtarët e SBASHK-ut, thotë se duhet të anëtarësohen...

Qeveria e Kosovës ka çanëtarësuar anëtarët e Sindikatës së Bashkuar të Arsimit, Shkencës dhe Kulturës. Kjo është konfirmuar për Portali Dukagjini, nga anëtarja e Këshillit...

Haliti pas videos së LVV-së: Rrugaçëve nuk u jap llogari,...

Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës, Xhavit Haliti, ka thënë se ai nuk u jep llogari “rrugaçëve”, por vetëm institucioneve të shtetit. Një reagim i...

Vuçiq: Kam frikë se beteja e Stalingradit do të vijë...

I pari i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, është shprehur se ka frikë, se mund të  ndodh një betejë e ngjashme me  atë të Stalingradit, ku...

Të fundit nga rubrika