Messi shpallet lojtari më i mirë i vitit 2022 nga IFFHS

Çmimet për yllin argjentinas Lionel Messi nuk kanë të ndalur, edhe këtë vit ai e nisi me trofe, duke u shpallur kësaj radhe lojtari më i mirë i vitit 2022 nga Federata Ndërkombëtare e Historisë dhe Statistikave të Futbollit (IFFHS)

Lionel Messi

Çmimet për kampionin e botës, Lionel Messi, nuk kanë të ndaluar. Ai këtë të enjte të 5 dhjetorit është emëruar lojtari më i mirë i botës për meshkuj për vitin 2022 nga Federata Ndërkombëtare e Historisë dhe Statistikave të Futbollit (IFFHS).

Ky trofe individual për Messin, që fitoi Kupën e Botës në Katar, erdhi qysh në fillim të vitit 2023.

Messi u shpall më i miri i vitit 2022 në renditjen e IFFHS me 275 pikë, shumë më përpara se Kylian Mbappe, pasi ai ishte në vendin e dytë me vetëm 35 pikë.

Pesëshen e parë të këtij çmimi e plotësuan, Lionel Messi, Kylian Mbappe, Karim Benzema (30 pikë), Luka Modric (15 pikë) dhe Erlind Haaland (5 pikë).

Ilustrim

Këtë lajm e ka bërë të ditur raportuesi për Kombëtaren e Argjentinës, Roy Nemer në rrjetin social Twitter.

Shija e redaktorit

Spanja kampione e Evropës për herë të katërt

Ka mbaruar super ndeshja mes Spanjës dhe Anglisë në kuadër të finales së Kampionatit Evropian 2024. Pas një loje fantastike, Spanja ka përmbyllur ndeshjen me...

Spanja në finale, mposht Francën

Kombëtarja e Spanjës ka arritur kualifikimin në finale të Euro 2024, pasi mposhti me rezultat 2:1 kombëtaren e Francës në gjysmëfinale. Në pjesën e dytë...

Ballkani triumfon në ndeshjen e parë kualifikuese në Ligën e...

Ballkani ka fituar 2-1 ndaj Santa Coloman në 1/8 e fazës kualifikuese në Ligën e Kampionëve. Ndeshja nisi me një ritëm të qetë, por që...

Të fundit nga rubrika