Meta: Masakra e Reçakut ishte e tmerrshme, ishte krim kundër njerëzimit

Ish-presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta

Ish-presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta, ka rikujtuar masakrën e Reçakut, ku ka thënë se kujtimi për 45 martirët do të jetë i përjetshëm.

Sipas Metës, masakra e Reçakut ishte e tmerrshme, ishte krim kundër njerëzimit, dhe falë ish-ambasadorit të OSBE-së William Walker, bota e kuptoi se në Kosovë ka gjenocid të shkaktuar nga regjimi i Sllobdan Milloshovç-it.

“Nderim përjetë kujtimit të 45 martirëve të Masakrës së tmerrshme të Reçakut. Gjaku i Reçakut nuk bëhet ujë”, ka shkruar në Facebook Meta.

“Ky krim kundër njerëzimit, siç me të drejtë e përkufizoi 24 vite më parë Ambasadori i OSBE-së William Walker, i tregoi botës të vërtetën e mizorive dhe gjenocidit në Kosovë nga regjimi kriminal i Millosheviçit”, ka përfunduar ai.

Shija e redaktorit

Libraria “Dukagjini” fiton çmimin FIDES 2022 për kontributin korporativ

Libraria "Dukagjini" ka marrë të mërkurën e 18 janarit çmimin FIDES 2022 për kontribut korporativ. Ky çmim librarisë "Dukagjini", ju dha për kontributin e vazhdushëm...

Libraria Dukagjini vjen me “BookFest” në Albi Mall

Libraria “Dukagjini” dhe “Albi Mall” kanë bashkuar forcat për një superfestë të librit, me shumë aktivitete e superatmosferë. Për dhjetë ditë me BookFest-in e librarisë...

Arti dhe kultura janë letërnjoftim nacional

Selman Jusufi, i cili ka studiuar Artin dramatik në Universitetin e Prishtinës, nga viti 1973 deri më 1985, ka qenë i angazhuar në Teatrin...

Më të lexuarat

Kush ishte Nysret Cena, 48-vjeçari që u vra në Kaçanik?

Personi që ka mbetur i vrarë në mbrëmjen e së hënës në Kaçanik mësohet se është Nysret Cena. Nysret Cena ishte pjesëtar i Ushtrisë Çlirimtare...

Lajçak ‘befason” thotë se me Kurtin kanë rënë dakord që...

I dërguari i posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun Miroslav Lajçak, ka njoftuar nëpërmjet rrjetit të tij social se është në Kosovë, për të...

Detaje nga rasti ku ishte përfshirë Nysret Cena, Gjykata e...

Nysret Cena është personi që ka mbetur i vrarë në mbrëmjen e së hënës në Kaçanik. Ai ishte pjesëtar i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës...

Të fundit nga rubrika