Meta: Parashikimi i FMN-së, alarm për vendin

Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta i ka pritur me shqetësim parashikimet e Fondit Monetare Ndërkombëtarë, për Shqipërinë ku thuhet se vetëm 2.0 për qind do të ketë rritje ekonomike në vitin 2022 

Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta

Sipas të parit të Shqipërisë, parashikimi i FMN-së duhet të jetë shqetësimi serioz për të gjithë qytetarët dhe institucionet e vendit.

Ky i fundit ka reaguar përmes një postimi në Facebook, duke thënë se është “Një shqetësim serioz dhe një alarm për Qeverinë, Kuvendin dhe të gjithë shoqërinë, parashikimi i errët që bën FMN për rritjen ekonomike të Shqipërisë për këtë vit”.

Meta ka thënë se, me një nivel rritje prej 2 për qind, për këtë vit mund ta degradojë ekonominë e vendit, pasi Shqipëria ka rritjen më të ulët në rajon.

FMN

“Shifrat me ulje të rritjes së pritshme ekonomike me 2.5% janë edhe shumë më poshtë sesa ulja në nivel global për 2022, që pritet të jetë vetëm 0.5 %”, ka shkruar Meta.

Sipas presidenti shqiptar bllokuesit e rritjes ekonomike janë, financimi i investimeve jo produktive me efiçencë të ulët, si edhe problemi me korrupsionin që po i gërryen vlerën e tyre, dhe ndalimi investimeve private në energji, po ashtu dhe monopolizimi i ekonomisë, si pasojë e kësaj të fundit ka rezultuar me rritje galoponte të çmimeve.

FMN: Shqipëria më rritjen më të ulët ekonomike në rajon

Shija e redaktorit

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Skender Beck, shqiptari nga Amerika na dërgon tinguj të Rock’n...

Shtetet e Bashkuara të Amerikës, vendi ku dolën shumë artistë të mëdhenjë si Bob Dylan, Jim Morrison, Jimi Hendrix, dhe shumë të tjerë, nga...

Më të lexuarat

Një person largohet nga një restorant në Pejë pa paguar...

Një person mashkull shihet duke ngrënë mengjes, dhe menjëherë pas përfundimit ai shihet duke u larguar pa komunikuar me ndonjë kamerier nga restoranti. Pamjet e...

Babai i Marigona Osmanit: Në qoftë se Marigona do të...

Në Shëngjin kishin qëndruar rreth 3-4 orë, në një bisedë me Dardanin, babait të Marigona Osmanit i ishte dukur si njeri i qetë. Për...

Babai i Marigona Osmanit: Nëna e Krivaqës më thoshte kam...

Muhabi Osmani - babai i të ndjerës, Marigona Osmani, e ka përshkruar këtë të fundit si një vajzë të qetë, të urtë e të...

Të fundit nga rubrika