Meta zgjedh dy gjyqtarë në Gjykatën e Lartë

Ilir Meta më 15 qershor 2022 ka zgjedhur dy gjyqtarë në Gjykatën e Lartë, gjyqtarët e zgjedhur janë Margarita Buhali dhe Enton Dhimitri.

Gjykata e Lartë në Shqipëri

Presidenti i Republikës së Shqipërisë, Ilir Meta, të premtën e 10 qershorit 2022, ka administruar propozimet e Këshillit të Lartë Gjyqësor, për emërimin e dy anëtarëve të rinj në Gjykatën e Lartë: Margarita Buhali dhe Enton Dhimitri.

Në njoftimin e Presidencës së Shqipërisë, thuhet se Presidenti Meta, pasi është njohur me vendimmarrjet respektive të Këshillit të Lartë Gjyqësor dhe propozimet e përcjella nga ky organ, ka vendosur të shprehet pa vonesë për pranimin e propozimeve të KLGJ-së.

Meta ka pranuar propozimet e KLGJ-së:

Me Dekretin nr. 13697, datë 14.06.2022, ka vendosur që znj. Margarita Buhali të emërohet gjyqtare e Gjykatës së Lartë;

Me Dekretin nr. 13698, datë 14.06.2022, ka vendosur që, z. Enton Dhimitri të emërohet gjyqtar në Gjykatën e Lartë.

Me anëtarësimin e Buhalit dhe Dhimitrit, Gjykata e Lartë bëhet me 15 anëtarë.

 

 

Shija e redaktorit

Lansohet platforma e-Komuna, Kurti: Drejt një qeverisjeje digjitale me fokus...

Ministria e Administrimit të Pushtetit Lokal ka organizuar të premten ceremoninë e lansimit të shërbimeve të e-Komuna, e cila është pjesë e platformës shtetërore...

ASK: Në Kosovë s’ka rënie të madhe të numrit të...

Procesi i regjistrimit të popullsisë në Kosovë përfundon këtë të premte, pas fillimit të tij më 5 prill, rezultatet preliminare të të cilit pritet...

Osmani bisedon me homologun gjerman, diskuton rëndësinë e anëtarësimit të...

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, të martën mbrëma ka zhvilluar një bisedë telefonike me homologun gjerman, Frank-Walter Steinmeier. Në një postim në rrjetin social "X",...

Të fundit nga rubrika