Miami dhe Kina i bashkohen listës së garave të sprintit për F1 2024

Miami dhe Kina janë shtuar në listën e garave të sprintit në 2024, ka njoftuar Formula 1

Diskutimet për rishikimin e formatit të garave të sprintit për sezonin e ardhshëm po vazhdojnë midis ekipit dhe drejtuesve të serialeve. Ndërkohë, Formula 1 (FOM) ka përcaktuar vendndodhjen e gjashtë ngjarjeve të sprintit për sezonin e ardhshëm.

Austria, Circuit of the Americas, Brazili dhe Katari janë konfirmuar tashmë në orarin e garave të sprintit për këtë sezon. Megjithatë, ka ndryshime për dy nga ngjarjet.

Ngjarjet në Baku dhe Spa do të kthehen në një format normal të çmimeve të mëdha për këtë vit.

Në vend të tyre, Çmimi i Madh i Kinës më 21 prill dhe GP i Miami më 5 maj do të kenë garat e tyre të para të sprintit.

Vendimi për të përfshirë Kinën dhe Miamin është marrë duke iu bazuar në ato që janë vlerësuar si opsionet më të mira për fillimin e sezonit të ardhshëm.

Pas përjashtimit të Bahreinit dhe Arabisë Saudite për shkak të fillimit të hershëm të sezonit, u shqyrtua mundësia e një gare sprint në Australi.

Megjithatë, diferenca e zonës kohore bëri që kjo të mos jetë e përshtatshme për audiencën evropiane.

Në vend të kësaj, zgjedhja u bë në favor të Kinës dhe Miamit për garat e sprintit të hershme të sezonit.

Duke pasur parasysh kohën e mirë për parakalimin, Kina dhe Miami u vlerësuan si opsione të favorshme.

Presidenti i Miami GP, Tyler Epp, në fillim të vitit kishte shprehur se ngjarja e tij nuk ishte përfshirë aktivisht në një garë sprint, por ishte i hapur për ta pranuar atë nëse Formula 1 mendonte se ishte një zgjedhje e mirë.

Ai gjithashtu shprehu vlerësimin e tyre për përvojën tradicionale të kualifikimeve në F1, por theksoi se do të mbështesnin organizimin e një garë sprint nëse do të ishte e mundur dhe e përshtatshme.

Në janar, ekipet e Formula 1 do të paraqesin propozime për një riformatim të formatit të garave të sprintit, ndërsa përpjekjet për t’i finalizuar ndryshimet e mundshme të rregullave janë në vazhdim.

Ka një mundësi e lartë që orari aktual i fundjavës së sprintit të rishikohet, duke sjellë kthimin e kualifikimeve të sprintit të premten pasdite dhe paraqitjen e kualifikimeve për çmimin e madh dhe garës së sprintit të shtunën.

Një opsion që po diskutohet është organizimi i garës së sprintit herët në mëngjes të shtunën, me kualifikimet që zhvillohen më vonë gjatë ditës.

Megjithatë, disa ekipet shprehin skepticizëm për këtë ide duke pasuar frikën e ndikimit të dëmtimit të aksidentit në sprint, që mund të ketë pasoja në kualifikimin për garën kryesore.

Ndër idetë e tjera që po diskutohen janë riformatimi i rregullave të parc fermé dhe përdorimi i një formate të ndryshme të rrjetës për garën e sprintit, qofshin të gjitha ekipet ose dhjetëshja e parë bazuar në kualifikimet e sprintit.

Megjithatë, do të duhet të gjejnë një mënyrë për t’i inkurajuar pilotët të japin maksimumin e tyre në kualifikime dhe t’i shmangin taktikat që shkojnë kundër natyrës së kompeticionit.

Shija e redaktorit

Komandanti i Gardës së Ajova-s bashkë me gjenerallejtënant Jashari shohin...

Komandanti i Forcës së Sigurisë së Kosovës (FSK), gjenerallejtënant Bashkim Jashari, së bashku me komandantin e Gardës së Ajova-s, gjeneral major Stephen E. Osborn,...

Kreshnikët e Shalës së Bajgorës

Ulërima e 300 spartanëve dhe mbretit Lenoidhas, i trimërohet e me cinizëm i buzëqesh vdekjes, tash e 2500 vjet. Shaljanët, mund të kenë dëgjuar për...

FFK prezanton nesër përzgjedhësin e ri të Kosovës

Federata e Futbollit të Kosovës (FFK) përmes një njoftimi zyrtar ka bërë të ditur se nesër (e shtunë) do të bëhet prezantimi i përzgjedhësit...

Të fundit nga rubrika