Michael Masi largohet përfundimisht nga FIA 

Michael Masi, është larguar sot zyrtarisht nga të gjitha pozitat që kishte në Federatën Internacionale të Automobilizmit, për arsye të jetë më afër familjes

Michael Masi

Drejtori i garës më i përmendur në histori të Formula 1, Michael Masi, është larguar sot zyrtarisht nga të gjitha pozitat që kishte në Federatën Internacionale të Automobilizmit.

Pasi në fillim të vitit ai ishte larguar nga pozita e drejtorit të garës – duke marrë një pozitë tjetër brenda FIA-s, ai tashmë ka vendosur që të largohet zyrtarisht.

Në njoftimin e nxjerrë thuhet që “FIA konfirmon që Michael Masi ka vendosur të largohet nga institucionet jonë dhe të rivendoset në Australi në mënyrë që të jetë më afër familjes dhe të ketë sfida të tjera në jetë”.

Michael Masi ishte drejtor i garës në sportin më të shpejtë në botë, Formula 1, për tre vite, pasi u emërua në krye të detyrës pas vdekjes së Charlie Whiting.

Deri në fund të sezonit që lamë pas, Masi ishte një ndër drejtorët e garës që nuk bëri shumë bujë – por pas garës së Abu Dhabi-t, emri i tij u bë aq i përmendur sa që në një pikë krahasohej me Hamilton dhe Verstappen.

E pikërisht vendimet e tij në garën e fundit të Abu Dhabi-t, ku Verstappen tejkaloi Hamiltonin në xhiron e fundit për të fituar titullin, e bën atë temë në F1.

Sipas shumicës, vendimet e tij ishin shumë kontroverse dhe shkatërruan rrjedhën e një super sezoni 2021 – por gjithsesi plot drejtues skuadrash kanë dal në mbrojtje të Masi-t pasi sipas tyre vendimi i tij ishte i duhur për momentin ku ndodhej gara.

Shija e redaktorit

Publikohen foto të rralla të “The Beatles” duke performuar në...

Imazhet janë realizuar në vitin 1961, një vit para se të publikohej kënga e tyre debutuese Love Me Do. Fotot tregojnë Sir Paul McCartney dhe...

Intervistë me Mimoza Hasani-Pllana, flet për poezitë dhe kategoritë e...

“Shtegtimi i shqipes në Evropë”, "Komunikimi ndërkulturor” dhe “Poezia e Kosovës në tri kontekste”, janë disa nga librat e fundit të autores, Mimoza Hasani-Pllana. Talentin...

Qenësia e Zarathustrës së Niçes në shqip nga Taulant Hatia

“Njeriu është diçka që duhet të mposhtet. Njeriu është një litar, i lidhur midis kafshës dhe mbinjeriut - një litar mbi një humnerë. Ajo...

Më të lexuarat

Qeveria çanëtarëson anëtarët e SBASHK-ut, thotë se duhet të anëtarësohen...

Qeveria e Kosovës ka çanëtarësuar anëtarët e Sindikatës së Bashkuar të Arsimit, Shkencës dhe Kulturës. Kjo është konfirmuar për Portali Dukagjini, nga anëtarja e Këshillit...

Haliti pas videos së LVV-së: Rrugaçëve nuk u jap llogari,...

Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës, Xhavit Haliti, ka thënë se ai nuk u jep llogari “rrugaçëve”, por vetëm institucioneve të shtetit. Një reagim i...

Vuçiq: Kam frikë se beteja e Stalingradit do të vijë...

I pari i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, është shprehur se ka frikë, se mund të  ndodh një betejë e ngjashme me  atë të Stalingradit, ku...

Të fundit nga rubrika