Mick Schumacher do të ngasë Mercedes W02 të babait Michael në Goodwood

E garuar nga Michael Schumacher dikur, tashmë prapa timonit të makinës W02 do të jetë Mick, i biri i tij. Ky i fundit ka thënë se është i sigurt që do të dalë me një buzëqeshje të madhe pas garës që pritet të zërë vend në Goodwood

Mick Schumacher do të ngasë makinën e garave të babait të tij Michael të vitit 2011, makinën W02, në Festivalin e Shpejtësisë në Goodwood.

Schumacher iu bashkua tetë herë kampionëve të botës në fillim të vitit 2023 si pilot rezervë, pas dy sezonesh me Haas. Që atëherë, Schumacher ka shijuar për herë të parë aksionin në pistë për ekipin, në fillim të këtij muaji në W14 në testin e gomave Pirelli në Barcelonë.

Gjermani do vazhdojë garat e tij, por këtë herë në W02 në Goodwood, të njëjtën makinë që i ati shtatë herë kampioni i botës, Michael, drejtoi në 2011 për Mercedes.

“Do të jetë spektakolare të garojë me makinën e babait tim të vitit 2011, W02, edhe nëse është vetëm një gjiro e shkurtër”, ka thënë ai. “Duke ditur që ai ka garuar me këtë makinë e bën atë jashtëzakonisht të veçantë dhe do të ketë shumë emocione që vijnë me të. Kam pasur fatin të drejtoj një nga veturat e tij Benetton dhe disa nga Ferrari-t. Por kjo do të jetë hera e parë pas timonit të një Mercedesi që ai drejtoi. Jam i sigurt se do të dal prej tij me një buzëqeshje të madhe në fytyrën time.”

Siç raporton F1, W02 ishte makina e dytë e projektuar dhe ndërtuar nga Mercedes pas blerjes së ekipit në vitin 2009. E garuar nga Michael dhe kampioni i fundit botëror i vitit 2016, Nico Rosberg, ai u bë një pikëshënues i rregullt gjatë rrugës për në vendin e katërt në kampionatin e konstruktorëve në 2011.

Schumacher do të bashkohet me një tjetër ish-pilot të Haas-it, Esteban Gutierrez, pasi meksikani do të drejtojë makinën fituese të kampionatit 2021 të Shigjetave të Argjendta, W12, në të njëjtën fundjavë.

Shija e redaktorit

Sulmuesi i përfaqësueses së Kosovës Muhamet Hyseni zyrtarizohet tek AC...

Të verdhit e rrezikshëm siç njihen në futbollin danez “AC Horsens” kanë arritur të bëjnë goditje të rëndësishme për afatin e ri kalimtar të...

Fermeri 74 vjeçar i shtëpisë së të moshuarve e funksionalizon...

Domate, speca, tranguj, kunguj e plot lloje të tjera perimesh janë të gjeturat e stinës në këtë serrë, mu në zemër të kryeqytetit. Ajo gjendet...

Shefja e katalunasve në Parlamentin e Spanjës: S’do të ndalemi...

Partia katalunase “Junts per Catalunya” kanë marrë një iniciativë në Parlamentin e Spanjës për t’i kërkuar Qeverisë së Spanjës njohjen e pavarësisë së Kosovës...

Të fundit nga rubrika