Mick Schumacher i bashkohet Mercedesit si pilot rezervë për vitin 2023

Mercedes ka konfirmuar se Mick Schumacher do të marrë rolin e shoferit rezervë për vitin 2023, pas largimit të tij nga Haas

Një pjesë kyçe e rolit të Schumacher do të jetë zhvillimi i zëvendësuesit të vitit të ardhshëm për W13 të vështirë

Kampioni i F2 i vitit 2020, Schumacher kontestoi dy sezone me Haas-in, por u largua në favor të Nico Hulkenberg për vitin 2023 – skuadra që preferon përvojën me vlerën e 181 Grand Prix të bashkatdhetarit të Schumacher për t’i ndihmuar ata të ngjiten në mesfushë.

Pas lajmit për largimin e Schumacher nga Haas, shefi i Mercedesit Toto Wolff ishte i hapur për dëshirën për të “kujdesur për” gjermanin, pasi ai vuri në dukje lidhjet e familjes së tij me Mercedes: babai shtatë herë kampioni i Mick, Michael, konkurroi për Mercedes në makina sportive dhe DTM më parë. për t’u bërë një pilot F1, përpara se të përfundonte karrierën e tij në Silver Arrows në një periudhë trevjeçare nga 2010-12, ndërsa xhaxhai i Mick, Ralf dhe kushëriri David kanë garuar gjithashtu për Mercedes në kategori të ndryshme

Duke folur për konfirmimin se Schumacher do të ngjitej në rolin rezervë të Mercedes – me dy pilotët rezervë të skuadrës në vitin 2022, Nyck de Vries dhe Stoffel Vandoorne , që kishin gjetur vende në AlphaTauri (në një vend gare) dhe Aston Martin (si rezervë) për të ardhmen. vit – Wolff tha: “Mick është një pilot i ri i talentuar dhe ne jemi të kënaqur që i bashkohet ekipit.

Mick Schumacher do t’i bashkohet Mercedesit si pilot rezervë për vitin 2023

 

Ai është një punëtor, ka një qasje të qetë dhe metodike dhe është ende i uritur për të mësuar dhe përmirësuar si shofer. Të gjitha këto janë cilësi të rëndësishme dhe ne jemi të ngazëllyer që ai të na ndihmojë të zhvillojmë W14.

“Ne gjithashtu e dimë se me dy vjet përvojë në gara në Formula 1 nën brezin e tij, ai do të jetë gati të hyjë në makinë në një njoftim të shkurtër për të zëvendësuar ose Lewis ose George, nëse lind nevoja.”

Schumacher shtoi për rolin e tij të ri: “Jam i emocionuar që jam pjesë e ekipit Mercedes-AMG PETRONAS F1 si shoferi i tyre rezervë për vitin 2023 dhe jam i përkushtuar të jap gjithçka për të kontribuar në performancën e tyre në këtë mjedis shumë konkurrues dhe profesional. .

“Unë e marr këtë si një fillim të ri, dhe jam thjesht i emocionuar dhe mirënjohës ndaj Totos dhe të gjithë të përfshirëve për besimin e tyre tek unë. F1 është një botë kaq magjepsëse dhe nuk ndaloni kurrë së mësuari, kështu që pres me padurim të thith më shumë njohuri dhe duke bërë të gjitha përpjekjet e mia për të mirën e ekipit të Mercedes.”

Shija e redaktorit

Nga sot shqiptarët udhëtojnë pa viza drejt Azerbajxhanit

Nga dita e sotme qytetarët e Shqipërisë me pasaporta të rregullta mund të udhëtojnë pa viza drejt Azerbajxhanit. Ambasadori i Azerbajxhanit në Shqipëri, Anar Huseynov...

Tre oficerë të FSK-së diplomojnë në Kolegjin CGSC të ushtrisë...

Oficerët e Forcës së Sigurisë së Kosovës(FSK), majorët Alban Bunjaku, Agron Murati dhe Alban Bujupi, pas studimeve njëvjeçare, diplomuan me sukses të lartë në...

Peja dhe Ulqini nënshkruajnë marrëveshjen e binjakëzimit si qytete

Kryetari i Pejës, Gazmend Muhaxheri ka pasur një mysafir të veçantë në zyrën e tij të shtunën. Ai priti me nderime kryetarin e Ulqinit, Genc...

Të fundit nga rubrika