Microsoft po sjell teknologjinë ChatGPT në Word, Excel dhe Outlook

Mikrosofti gjatë ditës së enjte ka përshkruar planet për të sjellë inteligjencën artificiale në mjetet e tij më të njohura të produktivitetit, duke përfshirë Outlook, PowerPoint, Excel dhe Word, me premtimin për të ndryshuar mënyrën se si miliona njerëz e bëjnë punën e tyre çdo ditë.

Kompania njoftoi se përdoruesit e Microsoft 365 së shpejti do të jenë në gjendje të përdorin atë që kompania e quan një “Co-pilot” të AI, i cili do të ndihmojë në modifikimin, përmbledhjen, krijimin dhe krahasimin e dokumenteve.

Veçoritë e reja, të cilat janë ndërtuar mbi të njëjtën teknologji që mbështet ChatGPT, janë shumë më të fuqishme (dhe më pak të antropomorfizuara) sesa paraardhësi i tij me sy të hapur dhe në formë kapëse letre.

Me veçoritë e reja, përdoruesit do të jenë në gjendje të transkriptojnë shënimet e takimeve gjatë një telefonate në Skype, të përmbledhin temat e gjata të postës elektronike për të hartuar shpejt përgjigjet e sugjeruara, të kërkojnë të krijojnë një grafik specifik në Excel dhe të kthejnë një dokument Word në një prezantim në PowerPoint në sekonda.

Microsoft po prezanton gjithashtu një koncept të quajtur Business Chat, një agjent që në thelb udhëton së bashku me përdoruesit ndërsa ata punojnë dhe përpiqen të kuptojnë dhe kuptojnë të dhënat e tyre të Microsoft 365.

Gjatë një prezantimi për klientët e tij të enjten, Microsoft përshkroi udhërrëfyesin e tij se si planifikon të sjellë inteligjencën artificiale në shërbimet e tij Microsoft 365, duke përfshirë Outlook, Teams, PowerPoint, Excel dhe Word.

Agjenti do të dijë se çfarë ka në emailin e një përdoruesi dhe në kalendarin e tij për ditën, si dhe dokumentet me të cilat ata kanë punuar, prezantimet që ata kanë bërë, njerëzit me të cilët po takohen dhe bisedat që ndodhin në Platforma e ekipeve, sipas kompanisë.

Më pas, përdoruesit mund t’i kërkojnë Business Chat të kryejë detyra të tilla si të shkruajë një raport statusi duke përmbledhur të gjitha dokumentet nëpër platforma në një projekt të caktuar dhe më pas të hartojnë një email që mund t’i dërgohet ekipit të tyre me një përditësim.

Njoftimi i Microsoft vjen një muaj pasi solli karakteristika të ngjashme të fuqizuara nga AI në Bing dhe mes një gare të përtërirë armatimi në industrinë e teknologjisë për të zhvilluar dhe vendosur mjete AI që mund të ndryshojnë mënyrën se si njerëzit punojnë, blejnë dhe krijojnë.

Në fillim të kësaj jave, rivali Google njoftoi se po sjell gjithashtu AI në mjetet e tij të produktivitetit, duke përfshirë Gmail, Sheets dhe Docs.

Lajmi vjen gjithashtu dy ditë pasi OpenAI, kompania që qëndron pas teknologjisë së inteligjencës artificiale të Microsoft dhe krijuesi i ChatGPT, zbuloi modelin e saj të gjeneratës së ardhshme, GPT-4.

Përditësimi ka mahnitur shumë përdorues në testet e hershme dhe një demonstrim të kompanisë me aftësinë e saj për të hartuar padi, për të kaluar provime të standardizuara dhe për të ndërtuar një faqe interneti funksionale nga një skicë e vizatuar me dorë.

OpenAI tha se shtoi më shumë “pargje mbrojtëse” për të mbajtur bisedat në rrugën e duhur dhe ka punuar për ta bërë mjetin më pak të njëanshëm.

Por përditësimi, dhe lëvizjet nga kompanitë më të mëdha të teknologjisë për të integruar këtë teknologji, mund të shtojnë pyetjet sfiduese rreth mënyrës se si mjetet e AI mund të përmbysin profesionet, t’u mundësojnë studentëve të mashtrojnë dhe të ndryshojnë marrëdhëniet tona me teknologjinë.

Shfletuesi i ri Bing i Microsoft-it tashmë ka përdorur GPT-4, për mirë ose për keq .

Një zëdhënës i Microsoft tha se 365 përdoruesve që përdorin mjetet e reja të AI duhet t’u kujtohet se teknologjia është një punë në progres dhe informacioni do të duhet të kontrollohet dy herë.

 Megjithëse OpenAI ka bërë përmirësime të mëdha në modelin e tij të fundit, GPT-4 ka kufizime të ngjashme me versionet e mëparshme. Kompania tha se ende mund të bëjë “gabime të thjeshta arsyetimi” ose “të jetë tepër sylesh në pranimin e deklaratave të dukshme të rreme nga një përdorues” dhe nuk kontrollon faktet.

Megjithatë, Microsoft beson se ndryshimet do të përmirësojnë përvojën e njerëzve në punë në një mënyrë të konsiderueshme duke i lejuar ata të kryejnë detyra më të lehta dhe më pak të lodhshme, duke i liruar ata të jenë më analitikë dhe krijues.

Shija e redaktorit

Radio Dukagjini i’a qet “Pikën”

Radio Dukagjini po vjen me skemë të re programore. “Pikë”, është një ndër emisionet më të reja që do të filloj në kuadër të kësaj...

Më 30 mars në librarinë “Dukagjini” mbahet promovimi i librit...

Më 30 mars, e enjte, në orën 18:00, në librarinë “Dukagjini” do të mbahet promovimi i librit “Pse s'ma ka thënë njeri më parë”, i...

Kosova dhe Izraeli ndajnë pikët; “Dardanët” nisin mbarë kualifikimet për...

Kosova pati një paraqitje solide në ndeshjen e parë të Grupit I në kualifikimet për “Euro 2024”. Në një ndeshje me emocione, Kosova arriti të...

Të fundit nga rubrika