Ministrat e rinj betohen te presidenti shqiptar

Janë betuar në presidencë ministrat e rinj të qeverisë Rama, emrat e të cilëve u miratuan një ditë më parë në parlament

Pesë ministrat e rinj të Qeverisë së Shqipërisë janë betuar të martën në Presidencë, një ditë pasi morën votëbesimin në Kuvend.

Me gjithë kundërshtimin e opozitës që kërkonte debat para votimit, shumica miratoi ndryshimet, ndërsa dekretet për 2 ministri nuk u hodhën në votim.

Ministër i Financave dhe i Ekonomisë është emëruar Ervin Mete, ndërsa nga kjo pozitë është larguar Delina Ibrahimaj.

Ministër i Shtetit për Sipërmarrjen dhe Klimën e Biznesit është emëruar Delina Ibrahimaj, ndërsa nga ky post është larguar Edona Bilali.

Ministre e Shëndetit dhe e Mirëqenies Sociale emërohet Albana Koçiu dhe largohet Ogerta Manastirliu.

Ministre e Arsimit dhe e Sportit është emëruar Ogerta Manastirliu, largohet Evis Kushi.

Ministër për Evropën dhe Punët e Jashtme është emëruar Igli Hasani, kurse është larguar Olta Xhaçka.

Ministre e Bujqësisë dhe e Zhvillimit është emëruar Anila Denaj, ndërsa është larguar Frida Krifca.

Ministër i Pushtetit Shitësi (Ministri i re) është emëruar Arbjan Mazniku.

Nga Ministria e Shtetit për Standardet dhe Shërbimet (Shkrihet) është larguar Milva Ekonomi.

Shija e redaktorit

Kongresmenja amerikane: Çdo agresion ndaj Kosovës përbën kërcënim për sigurinë...

Lisa McClain, anëtare e Komitetit për Arsimin dhe Punën në Dhomën e Përfaqësuesve në Michigan të ShBA-së, ka thënë se Kosova që moti është...

The Guardian: Zyrtarët amerikanë u bindën nga provat e Qeverisë...

Sulmi terrorist në Banjskë të Zveçanit, më 24 shtator të këtij viti, e ka marrë edhe vëmendjen ndërkombëtare. Së fundmi, gazeta prestigjioze britanike “The Guardian”,...

Anton Cena me tre medalje, dy të arta dhe një...

Anton Cena, garues nga Kosova për Lojërat e 11-të për Policë, Doganierë dhe Zjarrfikës, ka arritur t'i fitojë tri medalje, dy të arta dhe...

Të fundit nga rubrika