Ministri Aliu flet për mosnënshkrimin e marrëveshjes me UP-në

Pas kritikave se ka nënshkruar marrëveshje me kolegje private e jo me universitetet publike, ministri i MPHI-së, Liburn Aliu është përgjigjur përmes rrjeteve sociale duke thënë se edhe me UP-në do të ndërmarr hapa të njëjtë

Ministri i Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës, Liburn Aliu, pas kritikave ndaj nënshkrimit të marrëveshjes me kolegjin privat “UBT”, ka thënë se nënshkrimi i kësaj marrëveshje që ishte planifikuar të bëhet të mërkurën e 20 prillit është shtyrë për të enjten e 21 prillit.

Përmes një postimi në Facebook, ministri Aliu ka njoftuar se sot, ditë e premte, ka qenë e plnifikuar të nënshkruhet marrëveshja me Universitetin e Prishtinës. Nënshkrimi i kësaj marrëveshjeje është shtyrë për ditën e nesërme.

“Në asnjë mënyrë, qasja jonë nuk është selektuese e as diskriminuese apo favorizuese, por në përputhje me të mirën publike dhe me strategjinë e Ministrisë, në interes të projekteve zhvillimore të cilat i kemi në plan t’i realizojmë”, ka thënë Aliu.

Liburn Aliu, Ministër i Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës

Marrëveshja me kolegjin privat UBT është nënshkruar sot, në të njëjtën ditë që ishte planifikuar të nënshkruhet me Universitetin “Hasan Prishtina”. Këtë marrëveshje, ministri Aliu e ka cilësuar si reflektim të zotimit të Ministrisë së Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës.

Liburn Aliu ishte emëruar Ministër i Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës në zgjedhjet e fundit.

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

Një person largohet nga një restorant në Pejë pa paguar...

Një person mashkull shihet duke ngrënë mengjes, dhe menjëherë pas përfundimit ai shihet duke u larguar pa komunikuar me ndonjë kamerier nga restoranti. Pamjet e...

Milan Radojçiq: Jam kthyer në Kosovë dhe ju e dini...

Nënkryetari i Listës Serbe, Milan Radojçiq, ka sfiduar shtetin e Kosovës, duke e postuar një video nga pjesa veriore e Republikës së Kosovës. Radojçiq, ka...

Përplasen Mushkolaj dhe Ramiz Shala për rastin “Lushtaku”

Ramiz Shala, ish-drejtor për Gjeodezi në Komunën e Skënderajt, ka thënë se për rastin "Lushtaku", është bërë shumë zhurmë në media. I ftuar në emisionin...

Të fundit nga rubrika