Ministri izraelit, Frej dhuron 93 karroca për shoqatën Handikos

Me rastin e vizitës së tij në Kosovë, ministri për Bashkëpunim Regjional të Izraelit, Esawi Frej së bashku me ministrin e Administrimit të Pushtetit Lokal, Elbert Krasniqi kanë vizituar Shoqatën e paraplegjikëve dhe paralizës së fëmijëve të Kosovës ‘Handikos’, ku janë dhuruar 93 karroca për persona me aftësi të kufizuara nga ministri Frej për shoqatën Handikos.

Për këtë donacion, ministri Krasniqi ka thënë se është më se i nevojshëm për këtë shoqatë, duke marrë parasysh nevojat dhe sfidat e fëmijëve me nevoja të veçanta në Republikën e Kosovës.

Në postimin e tij në Facebook, Krasniqi ka shtuar se ky donacion është dëshmi e bashkëpunimit miqësor në mes të Kosovës dhe Izraelit.

Poashtu, për këtë donacion edhe ministri Frei kishte thënë se ndihet i lumtur që në emër të shtetit të Izraelit, ka mundësi që të ndihmojë shoqatën ‘Handikos’ me karroca të cilat do të shërbejnë për nevoja të fëmijëve.

Të dy ministrat u pritën nga përfaqësues të shoqatës Handikos, të cilët i falënderuan për vizitën e tyre dhe për donacionin e dhuruar.

Për herë të parë, ka pasur vizitë të këtij lloji në Kosovë nga delegacioni i Izraelit, e cila të mërkurën përmbyllet, duke shpresuar në vazhdimësinë e bashkëpunimit në të ardhmen edhe në sfera të tjera.

‘Handikos’ është një organizatë e personave me nevoja të veçanta në Kosovë, në të cilën janë të anëtarësuar mbi 16 mijë persona në gjithë Kosovën, rreth 4 mijë fëmijë janë përfitues të shërbimeve dhe kanë mbi 7 mijë pajisje ndihmëse.

 

Objektivat kryesore të kësaj shoqate janë përmirësimi i të drejtave dhe standardeve të jetesës së personave me nevoja të veçanta në Kosovë, përmes veprimit në fushën e mbrojtjes shëndetësore, sociale dhe të punësimit.

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

Një person largohet nga një restorant në Pejë pa paguar...

Një person mashkull shihet duke ngrënë mengjes, dhe menjëherë pas përfundimit ai shihet duke u larguar pa komunikuar me ndonjë kamerier nga restoranti. Pamjet e...

Të shtëna me armë në Cetinë, më shumë se dhjetë...

Të premten e 12 gushtit në Cetinë të Malit të Zi, një 34-vjeçar ka qëlluar me armë në drejtim të disa personave dhe më...

Avokati Gashi: Ka neglizhencë të hetimeve, Astrit Dehari është goditur...

Avokati Tomë Gashi ka njoftuar se të premten e 12 gushtit do të mbajë konferencë për media në lidhje me rastin e vdekjes së...

Të fundit nga rubrika