Ministri Latifi ka prezantuar shtyllat për transformim në shëndetësi

Ministri i Shëndetësisë i Republikës së Kosovës, Rifat Latifi ka prezantuar të martën para partnerëve mbështetës në sektorin e shëndetësisë, planin e tij për transformimin e sektorit shëndetësor dhe projektet që janë duke u zhvilluar së bashku me partnerët dhe agjencionet e ndryshme ndërkombëtare.

Të martën shënon edhe njëvjetori i fillimit të vaksinimit kundër COVID-19 në Kosovë, kështu që ministri Latifi ka shfrytëzuar rastin t’i falenderojë të gjithë donatorët që kanë kontribuuar në këtë proces.

Më tutje, Latifi ka prezantuar shtatë shtyllat e programit të tij për transformimin e shëndetësisë kosovare.

“Digjitalizimi i shërbimeve shëndetësore, përfshirë sigurimet shëndetësore; Kthimi i “trurit” të humbur dhe ruajtja e trurit shëndetësor që ekziston tani, përmes programeve konkrete në shëndetësi; Qendrat klinike të ekselencës dhe shërbimet e avancuara klinike; Kërkimet shkencore dhe krijimi i kapaciteteve hulumtuese; Proceset e akreditimit ndërkombëtar; Përmirësimi i cilësisë së shërbimeve mjekësore dhe Decentralizimi i sistemit spitalor dhe riorganizimi i ShSKUK/QKUK”.

Latifi ka prezantuar ndërhyrjet që duhet bërë për të arritur rezultatet e pritura për këto shtylla, që kanë për qëllim ngritjen e kapaciteteve njerëzore në shëndetësi dhe sigurimin e shërbimeve dhe kujdesit shëndetësor cilësor.

“Përmbushja e këtyre objektivave është një proces i ndërveprimit midis hallkave të sistemit shëndetësor, rritjes së përgjegjësisë dhe performancës dhe bashkëpunimit të mirë me partnerët”, tha Ministri Latifi.

Ai, po ashtu, e vlerësoi shumë të rëndësishëm krijimin e Qendrës së Traumës dhe avancimin e infrastrukturës dhe teknologjisë mjekësore, me qëllim që profesionistët shëndetësorë të kenë kushte sa më të mira pune dhe të avancojnë profesionalisht.

Massimiliano Paoluci, menaxher i vendit për Kosovë dhe Maqedoni të Veriut në regjionin e Evropës dhe Azisë Qendrore i Bankës Botërore, përshëndeti iniciativën e diskutimit të programit me partnerët dhe shprehu gatishmërinë e donatorëve për të kontribuuar në përmirësimin e kapaciteteve dhe treguesve shëndetësorë në Kosovë.

Drejtori i Bankës Botërore për Kosovën, Massimiliano Paolucci premton përkrahje për rimëkëmbjen ekonomike - Bota Sot

 

Në këtë takim, partnerët/donatorët kanë shpalosur projektet e tyre që janë duke i zhvilluar në shëndetësinë kosovare dhe planet për bashkëpunimin e mëtejmë.

Në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës ka filluar punën të hënën spitali pediatrik-kirurgjik që është donacion prej 22 milionë eurove i Emirateve të Bashkuara Arabe për shëndetësinë e Kosovës.

Në zbatim të Planit të Veprimit për funksionalizimin e këtij spitali, në ditën e parë të funksionalizimit të tij janë kryer dy operacione të fëmijëve si dhe kanë filluar punën ambulanca specialistike për fëmijë, emergjenca pediatrike dhe kirurgjia specialistike.

Brenda këtij spitali janë funksionalizuar shërbimet e hemato-onkologjisë pediatrike, të kirurgjisë pediatrike dhe shërbimet e mjekësisë interne për fëmijë, ndërkohë që pritet të transferohen edhe neo-onatologjia, shërbimet ortopedike dhe shërbimet e tjera për fëmijë.

May be an image of 3 people, indoor and office

Spitali pediatrik –kirurgjik në QKUK pritet të shënojë një kthesë të rëndësishme, sa i përket cilësisë së shërbimeve shëndetësore tretësore që do t’u ofrohen fëmijëve në Kosovë, ndërsa MSh falënderon me këtë rast Emiratet e Bashkuara Arabe për këtë investim kapital dhe zemërgjerë për fëmijët e Kosovës.

Shija e redaktorit

KB Prishtina bëhet pjesë e garës më të re të...

Kryetari i Klubit të Basketbollit Prishtina, Blerand Stavileci ka bërë të ditur se klubi i tij ka marrë ftesën për pjesëmarrje në garën më...

DokuFesti me turistët e huaj, infuzion për ekonominë e Prizrenit

Dhjetëra e mijëra vizitorë vendorë e ndërkombëtarë kanë shkelur rrugëve të qytetit të Prizrenit gjatë javës së fundit. Shkaku i këtij fluksi turistësh në kryeqytetin historik...

“You have no idea”, paradoksi i jetës së përditshme

Si të shprehim diçka që s’mund të thuhet? Si ta artikulojmë të paartikulueshmen? Si ta mendojmë të pamendueshmen? "You have no idea" (Ju s'e...

Më të lexuarat

Video ekskluzive nga incidenti në Pejë

Një zënkë verbale në mes të pronarëve të dy dyqaneve në qytetin e Pejës, ka dërguar deri te përdorimi i armës së zjarrit. Sipas burimeve...

Babai i Marigona Osmanit: Në qoftë se Marigona do të...

Në Shëngjin kishin qëndruar rreth 3-4 orë, në një bisedë me Dardanin, babait të Marigona Osmanit i ishte dukur si njeri i qetë. Për...

Babai i Marigona Osmanit: Nëna e Krivaqës më thoshte kam...

Muhabi Osmani - babai i të ndjerës, Marigona Osmani, e ka përshkruar këtë të fundit si një vajzë të qetë, të urtë e të...

Të fundit nga rubrika