Ministri Mehaj në Tel Aviv

Ministri i mbrojtjes, Armend Mehaj, është pritur nga Autoritetet më të Larta të Sigurisë dhe Mbrojtjes së Izraelit.

Mehaj ka udhëtuar drejt Izraelit për vizitë zyrtare në Tel Aviv, me ftesë nga Autoritetet më të Larta të Sigurisë dhe Mbrojtjes së Izraelit.

Në komunikatën e lëshuar nga Ministria e Mbrojtjes, bëhet e ditur agjenda e takimit treditorë në Izrael, Mehaj pritet të marrë pjesë në Panairin Ndërkombëtar të Mbrojtjes, Sigurisë Kombëtare, dhe asaj Kibernetike, ISDEF.

Përveç kësaj, Ministri Mehaj do të pritet në takim nga, Autoritetet më të larta të sigurisë dhe mbrojtes izraelite.

Tutje në komunikatë thuhet së “Izraeli është partneri ynë shtetëror, shumë i rëndësishmë në kuadër të procesëve zhvillimore të diplomacisë sonë, të mbrojtjes si dhe të aftësive dhe kapaciteteve operacionale dhe ushtarake të FSK-së”.

Benjamin Netanyahu, kryeminstri i izraelit kishte rënë dakord ta njohë Kosovën përmes telekomunikimit me presidentin e Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, nga zyra ovale, ku kishte biseduar dhe me  kryeministrin kosovar Avdullah Hoti, më të cilin kanë arritur marrveshjen  përmes diplomacisë shumëpalëshe.

Avdullah Hoti kishte nënshkruar, një marrëveshje ku njëra nga pikat ishte zotimi se, nëse e njeh Izraeli Kosovën, Prishtina zyrtare do të hapë ambasadën në Jerusalem, ku do të bëhej vendi i tretë në botë që hap amabasadën në Jurisalem dhe vendi i parë me shumicë muslimane.

Marrëveshja u nënshkruar, më 4 shtator 2020 ndërsa amabasada ishte hapur më 14 mars 2021.

 

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

RTS zviceran: Personi që paralajmëroi vrasjen e Dick Martyt, është...

Është zbuluar se kush ishte infromatori që tregoi se ka një planë për të vrarë Dick Marty-in. Sipas Programiit të RTS Mise au point  ai...

24 vjet dhe 10 muaj burgim për të akuzuarin i...

Gjykata Themelore në Prizren, të hënën e ka dënuar të akuzuarin Sylejman Ahmeti me 24 vjet e 10 muaj burgim për vrasje. Aktakuza e ngritur...

Komandanti i parë i KFOR-it: Në Veri ekziston një grup...

Komandanti i parë i KFOR-it, Erhard Buhler, në një intervistë për Albanian Post, ka thënë se në veri të vendit ekziston një grup multietnik...

Të fundit nga rubrika