Ministri serb i Mbrojtjes: Vuçiq i shikoi me mençuri letrat e Kurtit dhe e dinte se po bënte bllof, ndaj mbetën targat KM

Ministri i Mbrojtjes serbe Millosh Vuçeviq ka thënë se presidenti i tij, Aleksandër Vucic, i "shikoi me mençuri letrat e kundërshtarit dhe e dinte se kur po bënin bllof, ndaj mbetën targat e KM”

Ministri serb i Mbrojtjes  Millosh Vuçeviq

Ministri serb i Mbrojtjes  Millosh Vuçeviq ka thënë se situata në Kosovë “është ende shumë e tensionuar sepse ka shumë pyetje të hapura” dhe se shpreson se “përgjigjet do të kërkohen në formë të dialogut”.

Ai tha se presidenti i Serbisë, Alekandër Vuçiq i shikoi me mençuri letrat e kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, dhe sipas tij andaj mbetën targat KM.

“Serbët janë të shqetësuar sepse nuk dihet se cili do të jetë hapi i ardhshëm për Kurtin, një njeri që ka treguar se merr vendime jo shumë racionale dhe se nuk është njeri i marrëveshjeve”, tha ministri për shkruan mediumi serb, duke deklaruar se “Vuçiq i shikoi me mençuri letrat e kundërshtarit dhe e dinte se kur po bënin bllof, ndaj mbetën targat e KM”.

Vuçeviq tha se Serbia “gjithmonë zgjedh, sa herë që ka qoftë edhe një milimetër hapësirë, të kërkojë zgjidhje përmes dialogut, e cila; nuk do të thotë se do të gllabërojë gjithçka, përkundrazi, por duam të parandalojmë luftërat dhe konfliktet”.

Ai shtoi se ushtria serbe është e gatshme për të përmbushur urdhrat e komandantit suprem por që Serbia gjithmonë kërkon që zgjidhja të arrihet me dialog.

“…ushtria jonë është e guximshme dhe e vendosur për të përmbushur të gjitha detyrat që i merr nga kreu i shtetit, por Serbia gjithmonë kërkon që zgjidhja të arrihet me dialog, marrëveshje, kompromis”.

Shija e redaktorit

Albina Kelmendi dhe familja do të performojnë në natën e...

Shqipëria e cila këtë vit prezantohet nga Albina Kelmendi me familje me këngën “Duje”, do të performojnë në natën e dytë gjysmëfinale, më 11...

Komuna e Prishtinës publikon çmimet e reja për trafikun urban

Komuna e Prishtinës në kuadër të Marrëveshjes së Kredisë mes Trafiku Urban Prishtinë dhe Bankës Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZh), me qëllim të...

Libraria “Dukagjini” fiton çmimin FIDES 2022 për kontributin korporativ

Libraria "Dukagjini" ka marrë të mërkurën e 18 janarit çmimin FIDES 2022 për kontribut korporativ. Ky çmim librarisë "Dukagjini", ju dha për kontributin e vazhdushëm...

Më të lexuarat

‘Rikthehet’ analisti Dardan Gashi në Debat Plus me sondazh të...

Analisti Dardan Gashi, është rikthyer në emisionin Debat Plus në RTV Dukagnini, pasi kishte lëshuar debatin në mënyrë demostrative pas shfaqjes së një sondazhi...

“Takimi sekret” Kosovë-Serbi në Zvicër, u mbajt një javë pas...

Përfaqësuesit kosovarë dhe ata serbë kanë zhvilluar “takime sekrete” në Zvicër, lidhur me situatën mes të dyja vendeve. Kështu ka raportuar ditë më parë mediumi...

I shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Gjermania, 25-vjeçari nga Kosova...

Një 25-vjeçar nga Kosova është ndaluar në Morinë, pasi ishte shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Gjermania. Policia njofton se i riu me inicialet J. D,...

Të fundit nga rubrika