Ministria e Jashtme prezanton dy projekte për diasporën

Ministrja e Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla, ka bërë të ditur se nga 27 korriku e deri më 7 gusht do të mbahet Karvani i Diasporës

Ministrja e Punëve të Jashtme, Donika Gërvalla

Ministrja e Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla, në një konferencë për media ka bërë të ditur se nga data 27 korrik e deri më shtatë gusht, do të mbahet një organizim për bashkëatdhetarët që do të quhet “Karvani i Diasporës”.

Ministrja Gërvalla tha se me këto lloj organizimesh tentojnë që të rinjtë që kanë lindur e janë rritur jashtë vendit, ta njohin sa më mirë Kosovën.

“Programi i dytë i cili është fillimisht një program pilot, është një program që ka të bëjë me diplomacinë publike. Është një interesim i natyrshëm i Republikës që të rinjtë që janë lindur e rritur në diasporë ta njohin Kosovën përtej lidhjeve familjare”, ka thënë Gërvalla.

Gërvalla bëri të ditur se programi “lidershipi” është i dizajnuar të zgjasë gjashtë muaj.

“Si Ministri e Punëve të Jashtme në kuadër të Karavanit është pikërisht programi i diplomacisë qytetare. Është program lidershipi i cili është i dizajnuar që të zgjasë 6 muaj. Ky program është si pjesë e ndërlidhjes së strategjisë për diplomaci qytetare. Ftoj të gjithë të rinjtë dhe të rejat që të jenë pjesë e programit dhe të presim një ndërlidhje të tyre”, është shprehur ajo.

Ministrja e Punëve të Jashtme, u shpreh se do të punojnë edhe më shumë në mënyrë që mërgata të përfshihet dhe të kontribuojë në Kosovë.

Shija e redaktorit

Publikohen foto të rralla të “The Beatles” duke performuar në...

Imazhet janë realizuar në vitin 1961, një vit para se të publikohej kënga e tyre debutuese Love Me Do. Fotot tregojnë Sir Paul McCartney dhe...

Intervistë me Mimoza Hasani-Pllana, flet për poezitë dhe kategoritë e...

“Shtegtimi i shqipes në Evropë”, "Komunikimi ndërkulturor” dhe “Poezia e Kosovës në tri kontekste”, janë disa nga librat e fundit të autores, Mimoza Hasani-Pllana. Talentin...

Qenësia e Zarathustrës së Niçes në shqip nga Taulant Hatia

“Njeriu është diçka që duhet të mposhtet. Njeriu është një litar, i lidhur midis kafshës dhe mbinjeriut - një litar mbi një humnerë. Ajo...

Më të lexuarat

Video ekskluzive nga incidenti në Pejë

Një zënkë verbale në mes të pronarëve të dy dyqaneve në qytetin e Pejës, ka dërguar deri te përdorimi i armës së zjarrit. Sipas burimeve...

Babai i Marigona Osmanit: Në qoftë se Marigona do të...

Në Shëngjin kishin qëndruar rreth 3-4 orë, në një bisedë me Dardanin, babait të Marigona Osmanit i ishte dukur si njeri i qetë. Për...

Babai i Marigona Osmanit: Nëna e Krivaqës më thoshte kam...

Muhabi Osmani - babai i të ndjerës, Marigona Osmani, e ka përshkruar këtë të fundit si një vajzë të qetë, të urtë e të...

Të fundit nga rubrika