Ministria e Mbrojtjes dhe AKB nënshkruajnë memorandum bashkëpunimi

Pamje nga pjesëmarrësit në këtë takim

Ministri i Mbrojtjes, Armend Mehaj dhe kryetari i Aleancës Kosovare të Bizneseve (AKB) Agim Shahini të martën kanë nënshkruar memorandum bashkëpunimi ndërmjet MM/FSK-së dhe AKB-së.

Në aktin e nënshkrimit ishte i pranishëm Gjenerali, Gëzim Hazrolli si dhe 40 përfaqësues të bizneseve prodhuese dhe shërbyes të Kosovës.

Përmes një njoftimi në Facebook, AKB ka thënë se qëllimi i këtij Memorandumi të Bashkëpunimit në mes të Ministrisë së Mbrojtjes (MM) dhe Aleancës Kosovare të Bizneseve ( AKB), ka për qëllim avancimin dhe thellimin e bashkëpunimit ndërmjet dy institucioneve përkatëse brenda fushëveprimit të tyre kushtetues dhe ligjor, qe promovon mbështetjen e bizneseve dhe prodhimin vendor si dhe mbështetjen e Forcës Sigurisë së Kosovës.

May be an image of 3 people and people standing

“Është bashkëpunimi me bizneset anëtare të AKB, ku bizneset kanë shprehur vullnetin dhe gatishmërinë për ofrimin e zbritjeve nga 5%-50% të gjitha produkte dhe artikuj për personalin ushtarak të FSK-së nëpër kompanitë e ndryshme vendore”,

Kryetari i AKB-së, Shahini ka falënderuar ministrin Mehaj për bashkëpunimin në mes të dy institucioneve në përgjithësi dhe për hapat konkretë të bashkëpunimit në të ardhmen.

“Ju përgëzoj për punën që po e bëni si Ministri e Mbrojtjes, ndërsa ju si FSK çdo ditë e më shumë po na beni krenar si Ushtri e Forcës së Sigurisë të Kosovës. Jemi mirënjohës ndaj jush për punën dhe përkushtimin në ruajtjen dhe mbrojtjen e territorit të Republikës së Kosovës dhe jetën e çdo qytetari, andaj si çdoherë e keni mbështetjen dhe përkrahjen tonë”, ka thënë Shahini.

Po ashtu ai ka falënderuar edhe bizneset që ishin pjesë e këtij memorandum bashkëpunimi.

“Ftojmë të gjitha kompanitë prodhuese dhe shërbyese të Kosovës që të na bashkoheni në këtë iniciativë për të mbështetur Ushtrinë e Republikës së Kosovës”.

Ndërsa ministri Mehaj ka falënderuar AKB-në për këtë iniciativë duke theksuar se është ndihmë dhe respekt për FSK-në.

“Praktikat e tilla kanë edhe disa shtete tjera demokratike që praktikojnë ti mbeshtesin ushtrinë e vendit të tyre. AKB dhe ju përfaqësues të Bizneseve edhe njëherë faleminderit shumë për gatishmërinë dhe vullnetin e juaj”.

Ai ka falënderuar edhe gjeneralin e FSK-së, Gëzim Hazrolli.

“Gëzim Hazrolli – gjeneral i FSK-së, në emer të shtabit të falënderoj për këtë iniciative e cila është respekt dhe motiv për Forcën e Sigurisë së Kosovës. Këto momente janë emocione sepse na kujton edhe periudhen e vitit 1998/99 që ishte mobilizim i çdo personi për ushtrinë”.

Të dy palët janë dakorduar për bashkëpunim edhe në të ardhmen.

 

Shija e redaktorit

Trupat e FSK-së arrijnë në Adana, priten me duartrokitje nga...

Kontingjenti i parë i FSK-së në operacionin e kërkim-shpëtimit në zonat e prekura nga tërmeti në Turqi, tashmë ka arritur në Adana. Fondacioni SETA në...

Distria Krasniqi fiton medaljen e artë në garën më prestigjioze...

Xhudistja nga Kosova, Distria Krasniqi ka fituar medaljen e artë në turneun "Grand Slamin", i cili po mbahet në Paris të Francës. Distria nuk ndalon...

Albina Kelmendi dhe familja do të performojnë në natën e...

Shqipëria e cila këtë vit prezantohet nga Albina Kelmendi me familje me këngën “Duje”, do të performojnë në natën e dytë gjysmëfinale, më 11...

Më të lexuarat

Avokati i Fatmir Limajt me ultimatum për analistin Hoxha, për...

Analisti i emisionit Debat Plus në RTV Dukagjinin, Dibran Hoxha, i ka publikuar disa mesazhe që i ka marrë në rrjetin e tij social...

Takimi miqësor i dy ikonave të xhudos

Dy ikona të xhudos, Majlinda Kelmendi dhe Teddy Riner, kanë pasur një takim të shkurtë miqësor gjatë Grand Slamit, në Paris. Xhudistja Kelmendi tashmë është...

Shkon mbi 500 numri i viktimave në Turqi dhe Siri

Pasojat e tërmetit që e goditi Turqinë dhe Sirinë të hënën janë të mëdha. Numri i viktimave ka shkuar në më shumë se 500...

Të fundit nga rubrika