Ministria e Shëndetësisë ka nisur përgatitjet për krijimin e shërbimit të kardio-kirurgjisë së fëmijëve në Kosovë, me ndihmën e Italisë

Sipas Ministrisë së Shëndetësisë, Italia do ta ndihmojë Kosovën që krijojë shërbimin e kardio-kirurgjisë për fëmijët e Kosovës

Ministri i Shëndetësisë i Republikës së Kosovës, Dr Rifat Latifi, dhe Ambasadori i Italisë, Antonello De Riu

Të hënën e 25 korrikut Ministri i Shëndetësisë në Republikën e Kosovës, Dr Rifat Latifi ka takuar Ambasadorin e Italisë,   Antonello De Riu, ku kanë planifikuar dërgimin e disa ekipeve  nga stafit mjekësor për trajnime  në mënyrë që të hapet rruga për krijimi i programit të kardio-kirurgjisë së fëmijëve në Kosovë.

Tutje, Latifi ka thënë se ndihma e shtetit të italian është e rëndësishëm për qytetarët e Kosovës.

“Fillojnë përgatitjet konkrete për krijimin e shërbimit të kardio-kirurgjisë së fëmijëve në Kosovë”, thuhet në komunikatën e Ministrisë së shëndetësisë në Facebook.

I pari i shëndetësi ka  shprehur mirënjohje ndaj  Ambasadorit De Riu dhe shtetin italian për ndihmën e dhënë deri më tani në sektorin e shëndetësisë në përgjithësi, dhe për të gjitha aktivitetet përkatëse për krijimin e këtij shërbimi të nivelit të lartë për kujdesin shëndetësor të fëmijëve tanë.

Sipas Ministrisë së Shëndetësi Kosova dhe Italia  ishin dakorduar që “ekipit kosovar mjekësor për trajnim në Itali si dhe përgatitjet për sigurimin e pajisjeve të nevojshme për këtë qendër të përfundohen gjatë fillimit të vjeshtës”.

Shija e redaktorit

Publikohen foto të rralla të “The Beatles” duke performuar në...

Imazhet janë realizuar në vitin 1961, një vit para se të publikohej kënga e tyre debutuese Love Me Do. Fotot tregojnë Sir Paul McCartney dhe...

Intervistë me Mimoza Hasani-Pllana, flet për poezitë dhe kategoritë e...

“Shtegtimi i shqipes në Evropë”, "Komunikimi ndërkulturor” dhe “Poezia e Kosovës në tri kontekste”, janë disa nga librat e fundit të autores, Mimoza Hasani-Pllana. Talentin...

Qenësia e Zarathustrës së Niçes në shqip nga Taulant Hatia

“Njeriu është diçka që duhet të mposhtet. Njeriu është një litar, i lidhur midis kafshës dhe mbinjeriut - një litar mbi një humnerë. Ajo...

Më të lexuarat

Qeveria çanëtarëson anëtarët e SBASHK-ut, thotë se duhet të anëtarësohen...

Qeveria e Kosovës ka çanëtarësuar anëtarët e Sindikatës së Bashkuar të Arsimit, Shkencës dhe Kulturës. Kjo është konfirmuar për Portali Dukagjini, nga anëtarja e Këshillit...

Haliti pas videos së LVV-së: Rrugaçëve nuk u jap llogari,...

Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës, Xhavit Haliti, ka thënë se ai nuk u jep llogari “rrugaçëve”, por vetëm institucioneve të shtetit. Një reagim i...

Tahiri: Nëse nuk ekzekutohen pagat brenda pesë ditëve, do të...

Shefi i grupit parlamentar të PDK-së, Abelard Tahiri, ka thënë se mësimi në Kosovë filloi në mënyrën më të keqe të mundshme. “Sepse nxënësit, mësimdhënësit...

Të fundit nga rubrika