Ministrja austriake: Është koha që Kosovës përfundimisht t’i hiqen vizat

Ministrja austriake ka thënë se tashmë është koha që Kosovës t'i hiqen vizat, duke përmendur se kjo e fundit i ka plotësuar 95 kriteret

Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla është takuar me ministren austriake për Evropë dhe Kushtetutë, Karoline Edtstadler, gjatë vizitës së saj në Austri.

Edtstadler ka thënë se dialogu Kosovë-Serbi është vendimtar, jo vetëm për stabilitetin në rajon, por njëherësh, edhe për perspektivën evropiane të Ballkanit Perëndimor.

Më tej, ajo ka theksuar se shpreson për një progres të shpejtë në çështjet me rëndësi për qytetarët në Austri dhe Kosovë, ashtu që të ndërtohet besimi i ndërsjellë.

Edtstadler ka folur edhe mbi çështjen e liberalizimit të vizave.

Ajo ka thënë se Kosova është vendi i fundit i Ballkanit Perëndimor që përballet me regjim të vizave.

“Kosova ka përmbushur të gjitha 95 kriteret për liberalizimin e vizave dhe Parlamenti i BE-së është shprehur vazhdimisht në favor të liberalizimit të vizave. Është koha që përfundimisht të realizohet liberalizimi i vizave për Kosovën”, ka shkruar ajo.

Shija e redaktorit

Komandanti i Gardës së Ajova-s bashkë me gjenerallejtënant Jashari shohin...

Komandanti i Forcës së Sigurisë së Kosovës (FSK), gjenerallejtënant Bashkim Jashari, së bashku me komandantin e Gardës së Ajova-s, gjeneral major Stephen E. Osborn,...

Kreshnikët e Shalës së Bajgorës

Ulërima e 300 spartanëve dhe mbretit Lenoidhas, i trimërohet e me cinizëm i buzëqesh vdekjes, tash e 2500 vjet. Shaljanët, mund të kenë dëgjuar për...

FFK prezanton nesër përzgjedhësin e ri të Kosovës

Federata e Futbollit të Kosovës (FFK) përmes një njoftimi zyrtar ka bërë të ditur se nesër (e shtunë) do të bëhet prezantimi i përzgjedhësit...

Të fundit nga rubrika