Ministrja gjermane e Mbrojtjes, Lambrecht jep dorëheqje

Ministrja gjermane e Mbrojtjes, Christine Lambrecht, ka dhënë dorëheqjen, derisa departamenti i saj drejton projektin masiv të modernizimit të ushtrisë së vendit dhe mbikëqyr zgjerimin e dërgesave të armëve në Ukrainë

Foto: DW

Christine Lambrecht, ministrja gjermane e Mbrojtjes, ka dhënë dorëheqjen.

Siç raporton AP-News, Christine Lambrecht ka thënë në një deklaratë se ajo ia kishte paraqitur kërkesën e saj të dorëheqjes kancelarit gjerman, Olaf Scholz, duke shtuar se “muaj të përqendrimit mediatik në personalitetin tim” kishin qëndruar në rrugën e një debati faktik rreth ushtrisë dhe politikës së sigurisë së Gjermanisë.

“Puna e vlefshme e ushtarëve dhe e shumë njerëzve në departamentin tim, duhet të jetë në plan të parë,” ka thënë ajo.

57-vjeçarja ka qenë ministre e Mbrojtjes qëkur Scholz u bë kancelar në dhjetor 2021.

Kritikët e kanë portretizuar prej kohësh si jashtë thellësisë së saj, por Scholz i qëndroi pranë, duke e përshkruar muajin e kaluar si “një ministre e Mbrojtjes së klasit të parë”.

Që në fundjavë, disa media gjermane raportuan se ministrja gjermane e Mbrojtjes, Christine Lambrecht, do të japë dorëheqjen.

Të shtunën, ishte gazeta gjermane “Süddeutscher Zeitung” e cila shkroi, se Christine Lambrecht do të dorëzojë detyrën javën e ardhshme.

Po të shtunën, sipas gazetës “Bild”, iniciativa për dorëzimin e postit erdhi nga vetë politikanja socialdemokrate.

Sipas mediave, arsye për dorëzimin e detyrës nga ministrja e Mbrojtjes, është krijimi i bindjes te Lambrecht se nevojitet një fillim i ri në Ministrinë e Mbrojtjes.

Shija e redaktorit

Trupat e FSK-së arrijnë në Adana, priten me duartrokitje nga...

Kontingjenti i parë i FSK-së në operacionin e kërkim-shpëtimit në zonat e prekura nga tërmeti në Turqi, tashmë ka arritur në Adana. Fondacioni SETA në...

Distria Krasniqi fiton medaljen e artë në garën më prestigjioze...

Xhudistja nga Kosova, Distria Krasniqi ka fituar medaljen e artë në turneun "Grand Slamin", i cili po mbahet në Paris të Francës. Distria nuk ndalon...

Albina Kelmendi dhe familja do të performojnë në natën e...

Shqipëria e cila këtë vit prezantohet nga Albina Kelmendi me familje me këngën “Duje”, do të performojnë në natën e dytë gjysmëfinale, më 11...

Më të lexuarat

Avokati i Fatmir Limajt me ultimatum për analistin Hoxha, për...

Analisti i emisionit Debat Plus në RTV Dukagjinin, Dibran Hoxha, i ka publikuar disa mesazhe që i ka marrë në rrjetin e tij social...

Takimi miqësor i dy ikonave të xhudos

Dy ikona të xhudos, Majlinda Kelmendi dhe Teddy Riner, kanë pasur një takim të shkurtë miqësor gjatë Grand Slamit, në Paris. Xhudistja Kelmendi tashmë është...

Shkon mbi 500 numri i viktimave në Turqi dhe Siri

Pasojat e tërmetit që e goditi Turqinë dhe Sirinë të hënën janë të mëdha. Numri i viktimave ka shkuar në më shumë se 500...

Të fundit nga rubrika