Minxhozi konsideron bashkëpunimin me ndërkombëtarët, të domosdoshëm

Ambasadori i Shqipërisë në Kosovë, Qemajl Minxhozi ka thënë se sulmet në veri janë të dënueshme dhe bashkëpunimi i Kosovës me institucionet ndërkombëtare është i domosdoshëm

Ambasadori i Shqipërisë në Kosovë, Qemajl Minxhozi ka thënë se sulmet në veri të Kosovës janë jo të mira për sigurinë e rajonit dhe shton se duhet të ketë bashkëpunim me ndërkombëtarët.

Për bashkëpunimin Kosovë-Shqipëri, ambasadori Minxhozi ka deklaruar se anëtarësimi i Shqipërisë në NATO i ka dhënë Kosovës eksperiencë të jashtëzakonshme në aspektin ushtarak.

Minxhozi konsideron si domosdoshmëri, bashkëpunimin e ndërkomëtarëve me Kosovën dhe maturia është shumë e rëndësishme në këto momente. Ambasadori shton se sulmet në veri janë të dënueshme, por me një bashkëpunim të ndërsjelltë duhet të shmanget çdo tentativë për destabilizim.

Në emisionin “InfoD”RTV Dukagjini, ish-ministri i Tregtisë dhe Industrisë, Ismet Mulaj për sulmet në veri ka thënë se nga ato që po deklarohen nga institucionet e Kosovës dhe nga reagimi i mekanizmave ndërkombëtar, ende nuk janë gjetur autorët. Mund të jenë popullata serbe atje ose shërbimet e vendeve që  nuk ia duan të mirën Ballkanit. Ka dyshime që mund të jetë e menduar edhe nga sherbimi rus.

Ismet Mulaj

Armend Plaka, profesor në “InfoD” i pyetur se nëse sulmet në veri janë vegël e Serbisë apo direktiva serbe është prej Rusisë, Plaka u përgjigj se janë të dyjat. Kuptohet se edhe më herët është potencuar fakti për rrezikshmërinë e lartë për bomben që mund të plaste, nga strukturat paralele të drejtuara nga Beogradi. Plaka theksoi se këtë rradhë kemi një porcion të dështuar, kur në lojë ka hyrë fuqishëm Rusia dhe që nga agresioni rus në Ukrainë, ka përpjekje për destabilizim të rajonit nga Rusia.

Armend Plaka

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

Të shtëna me armë në Cetinë, më shumë se dhjetë...

Të premten e 12 gushtit në Cetinë të Malit të Zi, një 34-vjeçar ka qëlluar me armë në drejtim të disa personave dhe më...

Një person largohet nga një restorant në Pejë pa paguar...

Një person mashkull shihet duke ngrënë mengjes, dhe menjëherë pas përfundimit ai shihet duke u larguar pa komunikuar me ndonjë kamerier nga restoranti. Pamjet e...

As për 35 vjet qytetarët me rrogë mesatare nuk mund...

Paga mestare në Kosovë sipas Agjencisë së Statistikave të Kosovës (ASK) është 380 euro në sektorin privat, ndërsa ajo e sektorit publik është më...

Të fundit nga rubrika