Miroslav Lajçak viziton Serbinë, pritet të takohet me Vuçiqin

Emisari i BE-së, Miroslav Lajçak dhe presidenti serb Aleksandër Vuçiq

I dërguari special i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, këtë të hënë do ta vizitojë Serbinë, ku pritet të takohet me presidentin Aleksandër Vuçiq.

Sipas mediave serbe, takimi pritet të nis rreth orës 14:30, ku do të diskutohet për planin evropian dhe për mënyrën e zbatimit të tij.

Kjo vizitë e Lajçakut në Serbi, vjen disa ditë pas takimit të tij në Kosovë me krerët e institucioneve, Albin Kurtin dhe Vjosa Osmanin.

Emisari i BE-së kishte deklaruar se pret që palët më 18 mars ta nënshkruajnë marrëveshjen.

Në Serbi, ai do të qëndrojë deri të mërkurën.

Shija e redaktorit

Radio Dukagjini i’a qet “Pikën”

Radio Dukagjini po vjen me skemë të re programore. “Pikë”, është një ndër emisionet më të reja që do të filloj në kuadër të kësaj...

Më 30 mars në librarinë “Dukagjini” mbahet promovimi i librit...

Më 30 mars, e enjte, në orën 18:00, në librarinë “Dukagjini” do të mbahet promovimi i librit “Pse s'ma ka thënë njeri më parë”, i...

Kosova dhe Izraeli ndajnë pikët; “Dardanët” nisin mbarë kualifikimet për...

Kosova pati një paraqitje solide në ndeshjen e parë të Grupit I në kualifikimet për “Euro 2024”. Në një ndeshje me emocione, Kosova arriti të...

Të fundit nga rubrika