Mish i bardhë i pulës i fërguar shpejt në mënyrën tajlandeze

Kuzhina tajlandeze ka të bëjë me pjatat e përgatitura lehtë me shije të forta aromatike

Përgatitja e shpejtë e mishit të pulës është ideale për amvisat e punësuara

Përbërësit:

– 60 g vaj,
– 500 g mish të bardhë pule,
– 3 thelpinj hudhre,
– 80 g qepë,
– 40 g spec djegës,
– 40 g qepë të reja,
– 80 g bajame të fërguara,
– 3 lugë salcë soje,
– 2 lugë sheqer,
– 1 dl supë pule,
– 2 lugë të vogla amidon

Përgatitja:

Vajin nxeheni, shtoni pjesët e vogla të mishit dhe fërgoni duke i përzër shpejt.

Shtoni hudhrën e grirë imët, qepën, specin, qepën e re dhe bajamet e shtypura trashë dhe të gjitha përzieni mirë dhe fërgoni tre minuta.

Shtoni salcën e sojës, sheqerin dhe piperin.

Në supë zbërthejeni amidonin, qiteni sipër dhe shkurt zieni derisa salca të trashet.

Vërejtje: Mishit të fërguar mund t’i shtoni perime të fërguara shpejt apo të ziera në avull, sipas dëshirës – karotën, lulelakrën apo kërpudha.

Shtesë e shkëlqyeshme mund të jetë edhe orizi i zier në avull.

Shija e redaktorit

Kosova dhe Izraeli ndajnë pikët; “Dardanët” nisin mbarë kualifikimet për...

Kosova pati një paraqitje solide në ndeshjen e parë të Grupit I në kualifikimet për “Euro 2024”. Në një ndeshje me emocione, Kosova arriti të...

Lame: Me intervenimin e NATO-së, UÇK-ja u bë ushtri me...

Ish-gjenerali shqiptar i Divizionit të Kukësit, Kudusi Lame, për 24 vjetorin e bombardimeve të NATO-së drejt caqeve serbe ka thënë se Kosova kishte filluar...

Distria Krasniqi e argjendtë në Gjeorgji

Kampionia olimpike, Distria Krasniqi, në kategorinë -52 kg, ka fituar medaljen e argjendtë dhe 700 pikë olimpike në Paris 2024 në Grand Slamin e...

Të fundit nga rubrika