Mitch McConnell do të tërhiqet nga posti i udhëheqësit republikan të Senatit në nëntor

Senatori Mitch McConnell ka deklaruar të mërkurën se ai do të tërhiqet si lider republikan në Senat në nëntor të këtij viti

Mitch McConnell, kreu më i gjatë i Republikanëve në Senatin amerikan, ka njoftuar se do të tërhiqet nga pozita e kryesuesit të grupit në nëntor.

Ai ka thënë se është “koha për të vazhduar” në fjalimin e tij për Senatin të mërkurën.

McConnell ka luajtur një rol kyç në kalimin e prioriteteteve konservatore dhe zgjedhjen e republikanëve në Kapitol Hill.

Megjithatë, ai ka pasur konflikte me Donald Trump në vitet e fundit dhe ka pasuar polemika me të lidhura me tërheqjen e tij nga rezultatet e zgjedhjeve.

McConnell, 82 vjeç, ka përjetuar disa shqetësime shëndetësore gjatë vitit të kaluar, megjithatë, stafi i tij thotë se ky vendim nuk ka të bëjë me shëndetin e tij.

Ai ka pësuar dy herë ndalesa gjatë konferencave për shtyp gjatë vitit të kaluar dhe ka vuajtur një goditje në kokë pas një rrëzimi në një hotel në Washington.

Senatori i Kentucky ka thënë në fjalën e tij se do të shërbejë deri në fund të mandatit të tij në janar të vitit 2027, por do të punojë “nga një vend tjetër në dhomën e senatit”.

“Unë ende kam mjaft karburant në rezervuarin tim për të zhgënjyer plotësisht kritikët e mi”, ka thënë ai, raporton BBC.

Në karrierën e tij të gjatë, Mitch McConnell ka vërtetuar se është një ndër udhëheqësit më efektivë të Republicanëve në Senat, pjesërisht sepse ka qenë në gjendje të luajë ndërmjet taktikave politike të ashpra dhe një gatishmërie për kompromis kur ka parë se është e nevojshme.

Në fjalën e tij, McConnell reflektoi mbi dekadat e tij në Senat, moshën e tij dhe familjen e tij.

Megjithatë, ai iu kushtua një pjesë të madhe rëndësisë së udhëheqjes globale të Shteteve të Bashkuara, pavarësisht ndryshimeve ideologjike të partisë së tij nën retorikën izolacioniste dhe populiste të ish-Presidentit Donald Trump.

Shija e redaktorit

Presidentja Osmani nderohet me Çmimin e Evropës nga Fondacioni Pan-Europian

Fondacioni Fondacioni Pan-Evropian Richard Coudenhove-Kalergi i ka ndarë Presidentes së Kosovës Vjosa Osmani, çmimin e ‘Evropës’, për përkushtimin e saj ndaj raporteve me partnerët...

Nis ceremonia e diplomimit të gjeneratës së 59-të të Policisë...

Ka filluar ceremonia e diplomimit të gjeneratës së 59-të të Policisë së Kosovës. Sot diplomojnë 445 kadetë të Policisë së Kosovës. Kryeministri i Republikës së Kosovës,...

Policia konfirmon arrestimin e Akil Gjakovës

Policia e Kosovës, ka arrestuar xhudistin Akil Gjakova, si të dyshuar për veprën penale dhunë në familje. Lajmin për Portalin Dukagjini e ka konfirmuar zëdhënësi...

Të fundit nga rubrika