Mjeku i ushtrisë amerikane dhe gruaja e tij akuzohen nga Rusia për spiunazh

Mjeku kryesor i ushtrisë amerikane dhe gruaja e tij, mjeke civile janë akuzuar për konspiracion dhe zbulim të informacionit të identifikueshëm shëndetësor

Foto ilustrim

Jamie Lee Henry dhe Anna Gabrielian akuzohen se kanë planifikuar të tregojnë informacione konfidenciale për pacientët në një spital ushtarak.

Dyshja dyshohet se i kanë thënë një agjenti të fshehtë të FBI-së se ata ishin motivuar nga patriotizmi për Rusinë.

Ndërkaq përfaqësuesit e çiftit nuk kanë komentuar ende për rastin dhe nuk ka pasur ndonjë koment nga autoritetet ruse.

Dyshja janë akuzuar për konspiracion dhe zbulim të informacionit të identifikueshëm shëndetësor, në një aktakuzë të ngritur në një gjykatë në Baltimore, Maryland, e cila u hap të enjten e 29 shtatorit, raporton BBC.

Prokurorët kanë thënë se çifti dëshironte të ndihmonte qeverinë ruse “të fitonte njohuri mbi kushtet mjekësore të individëve të lidhur me qeverinë dhe ushtrinë amerikane”.

Ndryshe, Dr. Gabrielian ka punuar në Spitalin Johns Hopkins në Baltimore, dhe  dyshohet se ka ofruar ndihmë ambasadës ruse në Uashington disa muaj më parë, pasi që Rusia kishte pushtuar Ukrainën.

Shija e redaktorit

Fury mposht Chisoran, mbron titullin botëror të peshave të rënda

Boksieri britanik, Tyson Fury, ka mposhtur Derek Chisoran ​​për të mbrojtur titullin e tij WBC, të peshave të rënda. Meçi ka zgjatuar deri në raundin...

Xhubleta shqiptare në 110- vjetorin e Pavarësisë bëhet pjesë Komitetit...

Ministrja e Kulturës së Shqipërisë, Elva Margariti, përmes një videoje të publikuar në llogarinë zyrtare të Ministrisë së Kulturës në Facebook, ka bërë të...

Me pushkë e me penë – 110 vjet shtet

Gjithçka, nisi më 28 Nëntor të vitit 1443. Në këtë ditë, heroi kombëtar i shqiptarëve, Gjergj Kastrioti, ngriti flamurin e shqiponjës dykrenare mbi Kalanë e...

Më të lexuarat

BE merr ‘anë’ në raportet mes Kosovës dhe Serbisë

Emrimi i Nenad Rashiq, Ministër për Kthim dhe Komunitete nga Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka ardhur një muaj pas bojkotimit të institucioneve të...

Kardiologu Çelaj për vdekjen e 17-vjeçarit në fushë: Ne e...

Kardiologu Sulejman Çelaj ka folur për rastin e vdekjes së futbollistit të ‘Trepçës 89, Erion Kajtazi. https://www.dukagjini.com/nderron-jete-ne-fushe-futbollisti-17-vjecar-erion-kajtazi/ Përmes një lidhje direkte në emisionin “Dueli Botëror” në...

FIFA nis procedurë disiplinore ndaj Serbisë, por jo edhe ndaj...

FIFA ka iniciuar procedurë disiplinore kundër Federatës së Futbollit të Serbisë. Kështu ka bërë të ditur shtëpia botërore e futbollit, të hënën e pesë dhjetorit,...

Të fundit nga rubrika