Mobo Awards shpall fituesin e përbashkët për albumin më të mirë

Mobo Awards i këtij viti ka shpallur reperët Little Simz dhe Knucks fitues të përbashkët të çmimit të albumit më të mirë

Little Simz do të ndajë çmimin e albumit më të mirë me Knucks të sapoardhur nga Londra

Reperët Little Simz dhe Knucks janë shpallur fitues të përbashkët të çmimit të albumit më të mirë në Mobo Awards të këtij viti.

Ishte barazimi i parë në historinë 25-vjeçare të çmimeve, të cilat festojnë muzikën dhe kulturën e zezë.

Fitorja ishte një vlerësim i mëtejshëm për personalitetin intensiv të Simz-it, i cili fitoi çmimin Mercury muajin e kaluar muajin e kaluar .

Knucks u nderua për debutimin e tij në xhaz-rap, Alpha Place, i quajtur pas pronës në Londër ku ai u rrit.

Gjyqtarët thanë se “të dy artistët treguan se ku mund të shkojë repi britanik, si nga ana e produksionit ashtu edhe nga ana lirike”.

Craig David performoi një përzierje të hiteve të tij, duke përfshirë Fill In, Re-Rewind dhe When The Bassline Drops.

Craig David

Ceremonia pa gjithashtu yllin e R&B, Craig David dhe legjendën e Chic, Nile Rodgers, fituan çmime për arritjet e jetës.

Në skenën në Wembley Arena të Londrës, David ia kushtoi çmimin babait të tij, George.

“Faleminderit babait tim, i cili ishte pjesë e epokës Windrush.Ai erdhi në këtë vend dhe përjetoi racizëm, përjetoi ngacmimin por ai më ushqeu dhe më tregoi dashuri”, ka thënë ai.

“Ai gjithmonë më thoshte: “Mos e zbeh kurrë dritën tënde”. Dhe unë të dua baba për këtë, sepse kjo më ka shërbyer shumë gjatë gjithë jetës sime.”

Nderi i yllit erdhi 22 vjet pas fitores së tij të parë në Mobo, për të sapoardhurin më të mirë, në vitin 2000.

“Ndihem në të njëjtën mënyrë si atëherë – thjesht falënderues”, tha ai për BBC.

“Por e di që pjesa në mes, që ne e quajmë jetë, ka qenë gjëja më e bukur  dhe nuk do ta ndryshoja kurrë për botën”, ka theksuar ndër të tjera ai.

Nile Rodgers

Nile Rodgers

Nile Rodgers ka arritur rekorde të suksesshme për më shumë se pesë dekada.

Rodgers, muzikanti nga Nju Jorku, meritat e të cilit përfshijnë Like A Virgin të Madonna, Let’s Dance të David Boëie dhe Cuff It  Beyoncé, ka thënë se ai ishte ndjerë gjithmonë si në shtëpinë e tij në Londër.

“Mbretëria e Bashkuar më ka mbështetur gjithmonë dhe gjithmonë ka mbështetur përpjekjet e mia kur ndonjëherë në Amerikë racizmi luante një rol në zhvillimin tim,” ka theksuar ai. “Unë gjithmonë u them njerëzve, kam notuar në rrjedhën e sipërme gjatë gjithë jetës sime.”

Ai vazhdoi ta mbyllte shfaqjen me një përzierje të hiteve të tij, nga Le Freak e Chic deri te Get Lucky i Daft Punk.

Diku tjetër në ceremoni, reperi londinez Central Cee e bëri mirë çmimin e tij të sapoardhurit më të mirë 2021, duke u rikthyer në ceremoni për të zgjedhur artistin mashkull dhe videon më të mirë të vitit, për himnin e tij provokues të rrugës Doja.

Fituesja e BBC Sound e vitit 2023, PinkPantheress, u shpall femra më e mirë, duke njohur hitet si Just For Me dhe Break It Off.

Vlen të theksohet, se këngët e kapsulës pop të PinkPantheress rrallë zgjasin më shumë se 2 minuta.

Mobos-i i këtij viti paraqiti gjithashtu dy kategori të reja  akti alternativ më i mirë dhe akti më i mirë i kërcimit/elektronikut në përgjigje të thirrjeve për diversifikimin e çmimeve.

Muzikanti i xhunglës Nia Archives udhëhoqi fushatën, duke postuar një letër të hapur në prill duke thënë se ishte “zhgënjyese” që ceremonia nuk përfaqësonte “muzikën e zezë në të gjitha format e saj”.

Kur u shpallën kategoritë e reja, ajo ishte në mesin e të nominuarve dhe përfundimisht fitoi artistin më të mirë të kërcimit/elektronikut.

“Nuk e prisja këtë, nuk mund të gënjej”, tha muzikanti i lindur në Bradford. “Xhungla është muzikë me origjinë të zezë dhe unë jam krenare që mbaj flamurin për komunitetin tim dhe skenën time.”

Bob Vylan

Bob Vylan

Bob Vylan u bë grupi i parë që fitoi aktin alternativ më të mirë në çmime.

Akti alternativ më i mirë shkoi për dyshen grime-punk Bob Vylan, albumi i dytë i mrekullueshëm i të cilit The Price Of Life është një polemikë e furishme rreth pabarazisë së pasurisë dhe krizës së kostos së jetesës.

“Ka shumë zemërim në të, por është zemërim i drejtë,” tha këngëtari dhe kitaristi Bobby Vylan për BBC Neës. “Nëse shikoni lajmet në një ditë të caktuar, populli i Britanisë duhet të jetë i zemëruar me atë që po ndodh.

“Ne jemi muzikantë të klasës punëtore. Ne jemi në terren, nuk jemi larguar nga asnjë luftë. Jemi këtu në një shfaqje çmimesh, por duhet të paguajmë qiranë.”

Burna Boy

Burna Boy

Burna Boy mundi Beyoncé, Drake dhe Kendrick Lamar për t’u shpallur akti më i mirë ndërkombëtar.

Superylli nigerian Burna Boy fitoi dy çmime, duke fituar aktin më të mirë ndërkombëtar dhe aktin më të mirë afrikan, ndërsa D-Block Europe fitoi hip-hop-in më të mirë.

Kënga e vitit shkoi për kërcimtaren e kthyer në muzikant Dreya Mac për këngën e saj virale Oën Brand (Baddie).

E njohur më së shumti për linjën “Unë nuk kam qenë kurrë me një të keq”, krimbi i veshit i saj i përmendshëm u bë një sensacion në TiKTok vitin e kaluar, duke ndjekur përfundimisht më shumë se tetë milionë video.

Knucks

Knucks

Albumi i Knucks bazohet në dashurinë e tij për muzikën xhaz dhe Sade.

Knucks, i njohur si reperja e Londrës veriore, Ashley Nëachukëu, hyri në ceremoni me më shumë nominime pesë në total.

Edhe pse trofeu i përbashkët i albumit më të mirë ishte fitorja e tij e vetme, muzikanti ishte i kënaqur me rezultatin.

“Është padyshim vërtetues”, tha ai për BBC News. “Ndjehem sikur e kam bërë këtë për një kohë të gjatë, kështu që të bësh që njerëzit më në fund të pranojnë të gjithë përpjekjen që kam bërë është vërtet mirë.”

Ai e përshkroi albumin e tij si “një histori origjine që tregon se nga kam ardhur dhe çfarë lloj personi jam”.

Kane Robinson i njohur si reperi Kano fitoi performancën më të mirë në një shfaqje televizive për rolin e tij si mbreti i drogës Sully në dramën e Netflix Top Boy.

Duke reflektuar se si jeta e tij kishte ndryshuar që nga fitimi i të sapoardhurit më të mirë në Mobos 2005, ylli kishte disa këshilla për kolegët e tij muzikantë.

“Unë thjesht dua t’u them të gjithë artistëve që kanë interesa të tjera  ju mund të bëni atë që dëshironi”, ka thënë ai.

“Pa kuti, pa kufij. Arti juaj nuk ndalet në një medium. Nëse jeni të interesuar për diçka tjetër, bëjeni”, ka theksuar ndër tjera ai.

 

Shija e redaktorit

Nis Panairi i Librit, shtëpia botuese “Dukagjini” pret lexuesit me...

Shtëpia botuese “Dukagjini” gjendet në qendër të sallës së kuqe të Pallatit të Rinisë, ku pret lexuesit me një ofertë shumë të begatë. Shtëpia botuese...

Arrestohet personi që kërcënoi nënkryetaren e Leposaviqit, Sveçla: Koha e...

Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla, ka reaguar pas arrestimit të një personi që ka kërcënuar nënkryetaren e komunës së Leposaviqit, Dragana Miletiq. Me...

Isufaj: Prokuroria Speciale i ka nisur hetimet për sulmin ndaj...

Ushtruesi i Detyrës së kryeprokurorit të Shtetit, Blerim Isufaj, në një prononcim për RTV Dukagjini, e ka konfirmuar se Prokuroria Speciale ka nisur hetimet...

Të fundit nga rubrika