Molliqaj: Greva na dha leksion për pushtetin që kemi

Kryetari i PSD-së, Dardan Molliqaj, ka thënë se presioni lidhur me pagat ka kaluar limitet e tij dhe i njëjti përgjatë kontekstit të votimit të mësimdhënësve për çështjen e grevës, paraqet ndërhyrje në procesin e brendshëm të sindikatës

Kryetari i PSD-së, Dardan Molliqaj

Kryetari i Partisë Socialdemokrate të Kosovës (PSD), Dardan Molliqaj, ka thënë se paga është i vetmi mjet i përdorur pas mosarritjes së përçarjes së grevës dhe pamjaftueshmërisë së denigrimit dhe fushatave sistematike kundër mësimdhënësve.

Përmes një postimi në Facebook, Molliqaj ka shkruar se presioni me paga ka kaluar limitet dhe se i njëjti përgjatë kontekstit të votimit të mësimdhënësve për çështjen e grevës, paraqet ndërhyrje në procesin e brendshëm të sindikatës.

“Meqë as nuk kanë mundur t’i nënshtrojnë, as nuk kanë arritur t’i përçajnë, aq më pak t’i kontrollojnë, mjeti i vetëm që kanë në dorë është laku nën fyt, me punën e pagave. Sikur nuk u mjaftoi denigrimi dhe fushata sistematike kundër mësimdhënësve. Presioni me paga i ka kaluar limitet. Sidomos tani, në kontekstin e votimit të mësimdhënësve për çështjen e grevës, një presion i tillë është ndërhyrje në procesin e brendshëm të sindikatës”, ka shkruar Molliqaj.

Ndër të tjera, ai e ka kategorizuar këtë sikurse një shfaqje të një karakteri ideologjik të partisë në pushtet, duke thënë se ata që kërkojnë qetësi e fitore në emër të popullit e në kurriz të punëtorëve, nuk do ta gjejnë atë.

Greva në arsim është prezente që nga 25 gushti. Grevistët kanë kërkuar shumën prej 100 eurosh deri në miratimin e Ligjit të Pagave, duke mos pranuar ndihmën me shumën prej 50 eurosh që kishte prezantuar Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti dhe Ministrit të Financave, Hekuran Murati.

Shija e redaktorit

Albina Kelmendi dhe familja do të performojnë në natën e...

Shqipëria e cila këtë vit prezantohet nga Albina Kelmendi me familje me këngën “Duje”, do të performojnë në natën e dytë gjysmëfinale, më 11...

Komuna e Prishtinës publikon çmimet e reja për trafikun urban

Komuna e Prishtinës në kuadër të Marrëveshjes së Kredisë mes Trafiku Urban Prishtinë dhe Bankës Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZh), me qëllim të...

Libraria “Dukagjini” fiton çmimin FIDES 2022 për kontributin korporativ

Libraria "Dukagjini" ka marrë të mërkurën e 18 janarit çmimin FIDES 2022 për kontribut korporativ. Ky çmim librarisë "Dukagjini", ju dha për kontributin e vazhdushëm...

Më të lexuarat

“Për shkak të Qeverisë Kurti 1, djali im nuk do...

Ish-ministrja e Kulturës Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, në emisionin ‘Personale’ me Krenare Vokshi-Shala, ka treguar se si djali i saj, Rroni, i cili...

KFOR-i: Ushtria serbe s’ka nevojë për autorizim për të lëvizur...

KFOR-i ka reaguar lidhur me vizitën e ministrit serb të Mbrojtjes dhe shefit të Shtabit të Forcave të Armatosura të Serbisë, në bazën ushtarake...

Doktorët që lanë Gjermaninë për tu kthyer në Kosovë

Kohëve të fundit, lajmet për ikjen e punëtorëve e veçanarisht të doktorëve, nga Kosova për në vendet evropiane nuk kanë qenë të pakta. Por, fillimi...

Të fundit nga rubrika