Molliqaj kritikon qeverinë: Po i lufton gjykatat vendore, për Specialen po e ruan pavarësinë e gjyqësorit

"Qeveria nuk lë gur pa lëvizur duke i luftuar gjykatat këtu. Kur jemi te Specialja, na e ruan pavarësinë e gjyqësorit", kështu ka reaguar kryetari i PSD-së, Dardan Molliqaj në lidhje me të rejat nga Gjykata Speciale që janë raportuar nga avokati i Kadri Veselit

Dardan Molliqaj, kryetar i Partisë Socialdemokrate

Kryetari i Partisë Social Demokrate (PSD), Dardan Molliqaj ka thënë se Gjykata Speciale si strukturë është e mundur vetëm në boshllëkun që krijohet nga mungesa e shtetit.

Ky reagim i tij vjen pas njoftimit të Zyrave të Specializuara të Kosovës se avokati i Kadri Veselit, Ben Emmerson në një parashtrim të dorëzuar në Gjykatën Speciale, ka dorëzuar pretendime se një person i Shërbimit Sekret Serb ka bashkëpunuar me Prokurorinë e Specializuar dhe ka ofruar dëshmi të rrejshme kundër Hashim Thaçit e Kadri Veselit.

“Kosova e “shlirë” nuk e mbron UÇK-në. Nuk e mbron edhe kur të drejtat e njeriut shkelen. Është mjaftuar, e shijon lirinë. Kështu është historiku i saj. Por, politika nuk e duron boshllëkun. Ai do të mbushet, materiali do të gjendet”, ka shkruar Molliqaj në Facebook.

Molliqaj ka thënë se janë këto vërejtje për Gjykatën kanë qenë që nga fillimi teksa ka kritikuar qeverinë se po i lufton gjykatat vendore, gjersa ka shtuar se “Qeveria nuk lë gur pa lëvizur duke i luftuar gjykatat këtu. Kur jemi te Specialja, na e ruan pavarësinë e gjyqësorit”.

Dëshmitari në Speciale kundër Thaçit e Veselit, bashkëpunoi me Shërbimin Sekret Serb

Shija e redaktorit

Gazetari i RTV Dukagjinit, Dardan Idrizi shpallet fitues i çmimit...

Në ditën e shënimit të 20 vjetorit të themelimit të Asociacionit të Gazetarëve të Kosovës (AGK), kjo organizatë ka mbajtur një event, në të...

Fotografia familjare e Samitit në Tiranë

Siç e do zakoni, pjesëmarrësit e Samitit në Tiranë për Ballkanin Perëndimor dhe Bashkimit Evropian, kanë realizuar "fotografinë familjare" në ambientet e Hotel Marriott,...

Çfarë do t’i sjellin Kosovës ujditë në samitin e BE-së...

Të martën e 6 dhjetorit, samiti në Tiranë do të jetë i pari midis Bashkimit Evropian dhe Ballkanit Perëndimor që zhvillohet në territorin e...

Më të lexuarat

BE merr ‘anë’ në raportet mes Kosovës dhe Serbisë

Emrimi i Nenad Rashiq, Ministër për Kthim dhe Komunitete nga Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka ardhur një muaj pas bojkotimit të institucioneve të...

Zotëria i parë i Kosovës për Vuçiqin: Ish-Ministri i “kasapit...

  Zotëria i parë i Kosovës, Prindon Sadriu ka shpërndarë një lajm në rrjetin e tij social Facebook, ku presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq e...

Serbia gjobitet nga FIFA për Kosovën

Federata e Futbollit të Serbisë është gjobitur nga FIFA të mërkurën për deklarata politike të  bëra në kuadër të Kupës së Botës që po...

Të fundit nga rubrika