Molliqaj tregon se çfarë diskutoi me Thaçin e Veselin në Hagë

Dardan Molliqaj, kryetar i PSD-së, ka rrëfyer për bashkëbisedimet miqësore me Hashim Thaçin dhe Kadri Veselin në Hagë

Në të kaluarën ishte njëri nga kundërshtarët politikë më të ashpër të Hashim Thaçit e Kadri Veselit. Pothuajse me asnjë temë nuk pajtoheshin, gjithmonë gjendeshin në tabor të kundërt.

Bëhet fjalë për ish-sekretarin e VV-së, Dardan Molliqaj, tash kryetar i PSD-së.

Molliqaj, në “Five” të RTV Dukagjinit, rrëfeu pjesëza momentesh nga bashkëbisedimi në qendrën e paraburgimit në Hagë mes tij, Hashim Thaçit dhe Kadri Veselit.

Ai tregoi se momentet e bisedat me ta ishin shumë të natyrshme e miqësore dhe se kësaj here për dallim nga e kaluara e kishin të qartë se “beteja e tyre ishte e përbashkët”.

Sipas tij, ish-krerët e UÇK-së dhe ai i lanë anash dallimet politike dhe në vend të tyre zuri vend solidariteti.

Lexo edhe: Molliqaj: Kam informacione se ish-krerët e UÇK-së në Hagë janë izoluar, s’po i lejojnë të komunikojnë me njëri-tjetrin

“Takimi me thacin e Veselin ishte i natyrshëm, miqësor, i afërt, shumë i përzemërt, prej të dy palëve, të paktën kështu e përjetova për vete. Për shkak se e kishim të qartë se në këtë betejë jemi si mishi me ashtin, nuk kishte tension, por kimia ishte në nivelin maksimal, që për këtë çështje PSD-ja e kuptonin që ishim të përkushtuar dhe çfarëdo dallimi politik nuk ishte pjesë as e ndjenjës, sa ishte solidaritetit”, tha ai.

Kreu i PSD-së tha se me ish-presidentin Thaçi i kanë ndarë shqetësimet e njëjta sa i përket dialogut Kosovë – Serbi.

“Me Thacin kemi folur shumë më shumë politikisht. Kemi ndarë shqetësime të njëjta për procesin e dialogut. Ne e mbështesim fuqishëm ripërcaktimin e kufijve. Ndamë shqetësim që nuk ishte marrëveshja e duhur dhe rruga e duhur”, tha ai.

Molliqaj u shpreh se vizita në Hagë i krijoi ndjenja të fuqishme emocionale e aspak të zakonshme.

Ai thotë se ishte tejet e vështirë t’i shihje ish-komandantët e UÇK-së me rroba të burgut e duke marrë urdhra nga gardianët, sado korrekte që ishin ato.

“Për mua nuk ke e zakonshme, në aspektin emocional. Kam qenë në burg, e në luftë kam parë njerëz të vdekur. Ky përjetimi që ata janë në Hagë, është krejt ndryshe prej kur shkova. Atje u ballafaqova me të burgosur, deri atje ishte ideja që do të shihesha me ish-liderët e UÇK-së, liderë institucionalë. Ata ishin me rroba ndryshe.. Ishte situatë jo e këndshme me i pa në situata të tilla ku gardianët urdhërojnë tërë kohën… Ke inspiruese, s’kesh hiç rehat edhe kur dola, ideja që jashtë burgut ishte Haga, qytet i bukur, e shiheje që pas murit ishin krerët e UCK-së”, tha ai.

Molliqaj po ashtu i kritikoi krerët e shtetit të Kosovës, presidenten Vjosa Osmani e kryeministrin Albin Kurti, të cilët, sipas tij, do të gëzoheshin nëse Thaçi dhe të tjerët dënohen.

Shija e redaktorit

Realizohet fotografia familjare e samitit në Tiranë

Siç e do zakoni, pjesëmarrësit në samitin “Ukrainë-Europa Juglindore”, që po mbahet në kryeqytetin e Shqipërisë, Tiranë, kanë realizuar “fotografinë familjare” Presidenti i Ukrainës,  Vlodymyr...

Osmani: Momenti i njohjes së Kosovës do të vijë bashkë...

Në Tiranë ka nisur mbërritja e liderëve nga Evropa juglindore në samitin për Ukrainën, që po organizohet me ftesë të kryeministrit të Shqipërisë, Edi...

Cristiano Cardoso, braziliani i Drenicës

Po stërvit shumë larg nga shtëpia, por në Skenderaj ndihet sikur në shtëpi. Cristiano Cardozo është portieri brazilian i Drenica Futsal, të cilin krahas punës...

Të fundit nga rubrika