“Moment i duhur për integrim në BE”, Borrell informon Blinkenin për takimin Kurti-Vuçiq

Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Josep Borrell ka zhvilluar një bisedë telefonike me Sekretarin Amerikan të Shtetit Antony Blinken. Diskutimi i tyre u përqendrua në takimin e ardhshëm të nivelit të lartë të dialogut të ndërmjetësuar nga BE midis Beogradit dhe Prishtinës të shtunën në Ohër

Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Josep Borell, ka informuar Sekretarin e Shtetit, Antony Blinken

Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Josep Borell, ka informuar Sekretarin e Shtetit, Antony Blinken, në lidhje me takimin e nesërm në Ohër, në mes kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti dhe presidentit serb Aleksandar Vuçiq.

Borrell dhe Blinken kanë rënë të dytë dakord se ky është momenti i duhur për të bërë hapa të rëndësishëm përpara në integrimin e Kosovës dhe Serbisë në BE.

“Borrell e informoi Sekretarin Blinken për zhvillimet e fundit lidhur me procesin e normalizimit të marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, nënvizoi pritshmëritë e tij për takimin e Ohrit dhe nënvizoi rëndësinë e progresit në Dialog për aspiratat evropiane të të dyja palëve. Ai vlerësoi mbështetjen e vazhdueshme të qartë të SHBA-së për përpjekjet e BE-së, veçanërisht për Marrëveshjen për rrugën drejt normalizimit të marrëdhënieve dhe për procesin në prag të takimit të nivelit të lartë që Përfaqësuesi i Lartë po mblidhet me Presidentin Vuçiq dhe Kryeministrin. Ministri Kurti këtë të shtunë. Të dy ranë dakord se ky ishte momenti i duhur për të bërë hapa të rëndësishëm përpara në interes të integrimit të Kosovës dhe Serbisë në BE”, thuhet në njoftim.

Borrell gjithashtu ka vlerësuar mbështetjen e ShBA-ve për dialogun Kosovë-Serbi.

Shija e redaktorit

Radio Dukagjini i’a qet “Pikën”

Radio Dukagjini po vjen me skemë të re programore. “Pikë”, është një ndër emisionet më të reja që do të filloj në kuadër të kësaj...

Më 30 mars në librarinë “Dukagjini” mbahet promovimi i librit...

Më 30 mars, e enjte, në orën 18:00, në librarinë “Dukagjini” do të mbahet promovimi i librit “Pse s'ma ka thënë njeri më parë”, i...

Kosova dhe Izraeli ndajnë pikët; “Dardanët” nisin mbarë kualifikimet për...

Kosova pati një paraqitje solide në ndeshjen e parë të Grupit I në kualifikimet për “Euro 2024”. Në një ndeshje me emocione, Kosova arriti të...

Të fundit nga rubrika