Mori 500 mijë euro nga mashtrimet për investim në kriptovaluta, kërkesë për paraburgim ndaj të dyshuarit

Sipas kërkesës së paraburgimit nga Prokuroria Themelore në Prishtinë, nga viti 2020 e në vazhdimësi, i pandehuri dyshohet të ketë përfituar për vete me anë të premtimit të rrejshëm se paratë e investuara në kripto valuta do t’iu kthehen të dëmtuarve së bashku me fitimin e tyre. Shuma e marrë nga të dëmtuarit arrinte shifrën deri në 500 mijë euro

Prokuroria Themelore në Prishtinë

Është paraqitur kërkesa për caktimin e masës së paraburgimit ndaj të pandehurit L.G nga Prokuroria Themelore në Prishtinë si shkak i veprës penale të mashtrimit me ç’rast, i njëjti kishte arritur shumën prej 500 mijë eurosh.

Bazuar në njoftim dhe njëherit, në kërkesën e Prokurorisë, ekziston dyshimi i bazuar se i pandehuri i lartcekur, nga muaji gusht i vitit 2020 dhe në vazhdimësi, me qëllim të përfitimit të dobisë pasurore për vete me anë të premtimit të rrejshëm se paratë e investuara në kripto valuta do t’iu kthehen të dëmtuarve së bashku me fitimin e tyre, ka marrë shuma të ndryshme të parave nga të dëmtuarit në shumën rreth 500 mijë eurosh.

Krahas hetimeve, më 12 tetor të këtij viti, Prokurori i Shtetit ka ndaluar dy persona të dyshuar të përfshirë në rastin e njëjtë dhe ka kërkuar masën e paraburgimit ndaj tyre, në të cilën ndodhen aktualisht.

“Vlen të ceket se në këtë çështje penale, Prokurori i Shtetit ka aplikuar masat e fshehta teknike të hetimit dhe vëzhgimit, me ç’ rast më 12 tetor 2022, ka ndaluar dy (2) persona të dyshuar të përfshirë në rastin e njëjtë dhe ka kërkuar masën e paraburgimit ndaj tyre, nën të cilën masë ndodhen aktualisht”, thuhet në njoftim.

Bëhet e ditur se hetimet janë duke vazhduar.

 

Shija e redaktorit

Nora Gjakova, e artë në Grand Slamin e Bakusë

Xhudistja kosovare, Nora Gjakova, ka fituar medaljen e artë ne Grand Slamin e xhudos, që po mbahet në Baku të Azerbajxhanit Gjakova e mposhti gjeorgjianen...

Distria e Nora në finale, sigurojnë medalje në Grand Slamin...

Kampionet olimpike, Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova, janë kualifikuar në finale të Grand Slamit të xhudos që po mbahet në Baku të Azerbajxhanit. Xhudistja kosovare,...

Maqedonci: Uniforma e FSK-së është trashëgimi e vlerës së atyre...

Ministri i Mbrojtjes, Ejup Maqedonci, gjatë ceremonisë së diplomimit të rekrutëve të FSK-së, ka kujtuar kohën e mbajtjes së uniformës, e të cilën, ai...

Të fundit nga rubrika