MPB njofton për gjendjen në komuna, apelon qytetarët të kenë kujdes të shtuar

Ministria e Punëve të Brendshme(MPB) ka njoftuar se aktualisht situata në komunat e prekura nga vërshimet është stabile, duke shtuar se janë në "dispozicion të plotë për veprim në të gjitha komunat e Kosovës dhe për të gjithë qytetarët pa dallim"

Pas vërshimeve

Ministria e Punëve të Brendshme ka njoftuar për gjendjen aktuale në komunat e prekura nga vërshimet në Kosovë.

Ministria e Punëve të Brendshme(MPB) ka njoftuar se situata aktuale është stabile, për shkak të ndërprerjes së reshjeve të shiut dhe rënies së niveleve të ujërave.

“Ministria e Punëve të Brendshme përmes Qendrës Operative Emergjente, mbetet e angazhuar të sigurojë rrugët kryesore dhe alternative të qarkullueshme”, thuhet në komunikatën për media.

Tutje njoftohet se përmes AME-së dhe në koordinim me Ndërmarrjet Publike, MPB-ja mbetet e angazhuar të sigurojë ujë të pijes, si dhe të plotësojë nevojat të tjera të mundshme të qytetarëve nga zonat e vërshuara.

“Institucionet relevante kanë intervenuar në dy lokacione në Komunën e Skënderajt, në 4 lokacione në Mitrovicë, si dhe janë siguruar cisterna për ujë të pijes në këto dy komuna sipas kërkesave. Në Komunën e Klinës, në disa lokacione ka filluar intervenimi me pompa për largimin e ujit dhe varësisht nga kërkesat do të vazhdojë edhe në zonat tjera të kësaj komune”, thuhet tutje në komunikatë.

Mes tjerash thuhet se janë në dispozicion të plotë për veprim në të gjitha komunat e  Kosovës dhe ka apeluar qytetarët për kujdes të shtuar.

Shija e redaktorit

Trupat e FSK-së arrijnë në Adana, priten me duartrokitje nga...

Kontingjenti i parë i FSK-së në operacionin e kërkim-shpëtimit në zonat e prekura nga tërmeti në Turqi, tashmë ka arritur në Adana. Fondacioni SETA në...

Distria Krasniqi fiton medaljen e artë në garën më prestigjioze...

Xhudistja nga Kosova, Distria Krasniqi ka fituar medaljen e artë në turneun "Grand Slamin", i cili po mbahet në Paris të Francës. Distria nuk ndalon...

Albina Kelmendi dhe familja do të performojnë në natën e...

Shqipëria e cila këtë vit prezantohet nga Albina Kelmendi me familje me këngën “Duje”, do të performojnë në natën e dytë gjysmëfinale, më 11...

Më të lexuarat

Avokati i Fatmir Limajt me ultimatum për analistin Hoxha, për...

Analisti i emisionit Debat Plus në RTV Dukagjinin, Dibran Hoxha, i ka publikuar disa mesazhe që i ka marrë në rrjetin e tij social...

Takimi miqësor i dy ikonave të xhudos

Dy ikona të xhudos, Majlinda Kelmendi dhe Teddy Riner, kanë pasur një takim të shkurtë miqësor gjatë Grand Slamit, në Paris. Xhudistja Kelmendi tashmë është...

Vdes vajza që ishte duke u trajtuar në QKUK, policia...

Policia e Kosovës ka nisur hetimet për një rast të vdekjes që ka ndodhur në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës (QKUK). Policinë e ka lajmëruar...

Të fundit nga rubrika