Mrekulli natyrore për t’u parë në Australinë e Jugut

Me kopshte të fundosura, liqene të gjalla dhe vende fosile të njohura botërore, peizazhi i larmishëm i Australisë Jugore është relativisht i paprekur dhe shpesh i anashkaluar

Australia
Australia

Australia Jugore ofron një peizazh të bukur me anë të liqeneve dhe oazave të tjera të mahnitshme.

Në vijim janë disa mrekulli spektakolare dhe të bukura natyrore për t’u eksploruar në Australinë e Jugut.

1.Sinkhole Umpherston

Ndoshta gropa më piktoreske e Australisë është Sinkhole Umpherston në malin Gambier. I njohur si Kopshti i Fundosur, gropa u krijua natyrshëm kur çatia e dhomës së gurit gëlqeror u shemb, duke lënë një zbrazëti madhështore.

Në vitin 1886, James Umpherston e transformoi zgavrën në një oaz të harlisur të arritshme nëpërmjet një sërë hapash të fshehur, vendkalimesh dhe tarracash.

1.Sinkhole Umpherston
Sinkhole Umpherston

2.Shkëmbinj të shquar

Të vendosur në bregun jugor të ishullit Kangur, Shkëmbinjtë e mrekullueshëm janë monumente të skalitura natyrale të formuara mbi 500 milionë vjet nga era, shiu dhe spërkatja e detit.

Këto gurë të çuditshëm graniti të gërryer janë njollosur me liken të gjallë portokalli i cili ndryshon nga ndryshku në ar në varësi të dritës. Një shëtitore prej druri me akses të pjesshëm për karriget me rrota i çon vizitorët në këtë shesh lojërash marsiane.

2.Shkëmbinj të shquar
Shkëmbinj të shquar

3.Liqeni Blu

Duke zënë një krater vullkani të zhdukur, Liqeni Blu është një nga atraksionet më mahnitëse në malin Gambier.

I njohur për ngjyrën e tij, rezervuari është blu kobalti midis dhjetorit dhe marsit dhe kthehet në kallaj gjatë muajve më të ftohtë nga prilli në nëntor. Shkaku i saktë nuk dihet ende, por mendohet se ka të bëjë me temperaturën. Përreth Liqenit Blu është një pistë 3,6 kilometra në këmbë me platforma shikimi.

3.Liqeni Blu
Liqeni Blu

4.Kati Thanda Lake Eyre

I riemërtuar Kati Thanda në vitin 2012, Lake Eyre, siç njihet më shpesh, është pika më e ulët në Australi. Liqeni është gjithashtu më i madhi në Australi; megjithatë, ajo vërshon vetëm çdo dekadë apo më shumë dhe shumicën e kohës është një tigan kripe shterpë dhe e sheshtë.

Në fakt, Kati Thanda është mbushur plot tri herë në 160 vitet e fundit. Koha më e mirë për të vizituar është midis prillit dhe tetorit, kur gjasat për ujë rriten.

4.Thanda Lake Eyre
Thanda Lake Eyre

5.Liqeni Bumbunga

Dy orë në veri të Adelaide është një vend i botës tjetër i njohur si Liqeni Bumbunga i cili mbetet i paprekur nga turizmi.

Ky liqen kripe me ngjyrë rozë përbëhet nga tre tigane kripe të cilat janë minuar që nga viti 1881. I emëruar nga banorët indigjenë Parnpangka, Bumbunga thuhet se përkthehet si ‘liqen uji i shiut’.

5.Liqeni Bumbunga
Liqeni Bumbunga

6.Shkëmbi Pildappa

I ngjan shkëmbit të famshëm Wave të Australisë Perëndimore, Pildappa ndodhet në Gadishullin Eyre.

E formuar 1500 vjet më parë, kjo sipërfaqe graniti është e stampuar me vrima të thella, gropa të ngushta dhe gropa rillen. Ata që zgjedhin të ngjiten në valë u prezantohen me pamje të mrekullueshme të Gawler Ranges dhe Blue Sturts nga maja, ndërkohë në bazë ka ambiente pikniku dhe Barbecue.

6.Shkëmbi Pildappa
Shkëmbi Pildappa

Të fundit nga rubrika