Muja: Fokusi i Serbisë është territori, nuk ka të bëjë me të drejtat

I ftuar në “Debat Plus” të RTV Dukagjini, Deputeti i LVV-së, Muja ka thënë se nuk ka vend në Evropë që në kuptimin e të drejtave mundet të ofrojë shembull më të mirë sesa Kosova. Krahas kësaj, ai ka theksuar se LVV vazhdon të çmojë miqësinë me SHBA-të dhe se problemin e kanë me Serbinë

Deputeti nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje, Armend Muja
Deputeti nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje, Armend Muja

Deputeti nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje, Armend Muja ka thënë se në fokus të Serbisë mbetet territori i Republikës së Kosovës.

I ftuar në “Debat Plus” të RTV Dukagjini, Muja ka thënë se nuk ka vend në Evropë që në kuptimin e të drejtave mundet të ofrojë shembull më të mirë sesa Kosova.

“Fokusi i Serbisë është territori, nuk ka të bëjë me të drejtat duke marrë parasysh që edhe në nivelin qendror, 4 për qind e popullësisë serbe i ka 10 për qind të vendeve në Kuvend. Nuk ka vend në Evropë që në kuptimin e të drejtave mundet të ofrojë shembull më të mirë”, ka deklaruar Muja.

Ai thotë se pajtohet me deklaratat e Esocbar dhe qëndron mendimi i krijimit të raporteve të mira me serbët në Veri.

Krahas kësaj, Muja thekson se LVV vazhdon të çmojë miqësinë me SHBA-të dhe se problemin e kanë me Serbinë

“Në grupin paralamentar të LVV-së dhe në subjektin politik ka një vëmendje, një konsideratë të jashtazakonshme për SHBA-të, për ndihmën që na e kanë dhënë e vazhdojnë ta jepin për të fromuar një shtet normal… problemin e kemi me Serbinë, jo me SHBA-të, jo me Escobarin…”, ka deklaruar Muja.

Shija e redaktorit

Trupat e FSK-së arrijnë në Adana, priten me duartrokitje nga...

Kontingjenti i parë i FSK-së në operacionin e kërkim-shpëtimit në zonat e prekura nga tërmeti në Turqi, tashmë ka arritur në Adana. Fondacioni SETA në...

Distria Krasniqi fiton medaljen e artë në garën më prestigjioze...

Xhudistja nga Kosova, Distria Krasniqi ka fituar medaljen e artë në turneun "Grand Slamin", i cili po mbahet në Paris të Francës. Distria nuk ndalon...

Albina Kelmendi dhe familja do të performojnë në natën e...

Shqipëria e cila këtë vit prezantohet nga Albina Kelmendi me familje me këngën “Duje”, do të performojnë në natën e dytë gjysmëfinale, më 11...

Më të lexuarat

‘Rikthehet’ analisti Dardan Gashi në Debat Plus me sondazh të...

Analisti Dardan Gashi, është rikthyer në emisionin Debat Plus në RTV Dukagnini, pasi kishte lëshuar debatin në mënyrë demostrative pas shfaqjes së një sondazhi...

Hapet aplikimi për shtesat për fëmijët e lindur në vitin...

Ministria e Financave, Punës dhe Transfereve ka njoftuar qytetarët se të enjten e 1 shtatorit është hapur aplikimi edhe për fëmijët e lindur nga...

Pajisje të rënda të KFOR-it shihen duke lëvizur në drejtim...

Në një video të siguruar nga RTV Dukagjini janë parë pajisje të rënda të KFOR-it duke  duke kaluar në rrugën Vushtrri-Mitrovicë për të vazhduar...

Të fundit nga rubrika