Murat Loku, mjeshtër i gajdes

Ai është njëri ndër instrumentistët e Gajdes, sipas tij ky instrument duhet të ruhet brez pas brezi

Murat Loku është muziktar popullor i cili interpreton në veglën e gajdes. Ai përveç interpretimit me gajde, ka pasion edhe punimin e këtij instrumenti.

Dashuria për muzikën dhe për gajden, e shtyu Muratin që këtë vegël ta mësoj krejtësisht vet.

Gajdja tashmë është miku i pandashëm ka thënë Lokut në një intervistë për RTV Dukagjini.

‘’Gajden e dua shumë, krejtësisht vet e kam mësuar, e kam deshtë qysh në vegjëli, përpara kam ruajt edhe dele, e bagëti. Ato janë kanë inspirimi i këtij instrumenti, sepse gajdja ka materialin e kecit, dhisë, se di jam mësua me të, tan ditën me i ra se kurrë s’lodhna” ka deklaruar Loku.

Ruajtjen e traditave shqiptare po e bën nëpërmjet saj, pasi gajdja është njëra nga historitë më të mirë të popullit tonë.

“Tepër e ruaj, edhe kam qejf që edhe nipat me përcjellë traditën e këtij instrumenti. Gajdja nuk duhet mu harru, duhet mi ra përgjithmonë, gjeneratë pas gjenerate“, ka thënë muziktari nga rrethina e Kaçanikut.

Loku, është një ndër të paktë muziktarë që ruan dhe luan një instrument frymor sikurse gajdja, përveç saj ai luan edhe instrumente të tjera muzikore me motive kombëtare si çiftelia apo edhe fyelli.

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

RTS zviceran: Personi që paralajmëroi vrasjen e Dick Martyt, është...

Është zbuluar se kush ishte infromatori që tregoi se ka një planë për të vrarë Dick Marty-in. Sipas Programiit të RTS Mise au point  ai...

24 vjet dhe 10 muaj burgim për të akuzuarin i...

Gjykata Themelore në Prizren, të hënën e ka dënuar të akuzuarin Sylejman Ahmeti me 24 vjet e 10 muaj burgim për vrasje. Aktakuza e ngritur...

Komandanti i parë i KFOR-it: Në Veri ekziston një grup...

Komandanti i parë i KFOR-it, Erhard Buhler, në një intervistë për Albanian Post, ka thënë se në veri të vendit ekziston një grup multietnik...

Të fundit nga rubrika