Murati e pyet Ymer Ymerin se a është i afërt me ndonjë parti politike (VIDEO)

Ministri i Financave, Hekuran Murati, gjatë fjalës së tij në Komisionin për Arsim, ka shtruar pyetje për përfaqësuesin e SBASHK-ut se a është i afërt me ndonjë parti politike. Kjo ka elektrizuar debatin në komision duke polarizuar edhe më tej qëndrimet. Një veprim i tillë i ministrit Murati nga deputetët e opozitës është parë si i qëllimshëm, në mënyrë që të mos gjendet ndonjë zgjidhje konkrete

Ministri i Financave, Hekuran Murati

Me të marrë fjalën ministri i Financave, Hekuran Murati, duke shtruar pyetje në drejtim të anëtarit të SBAShK-ut, Ymer Ymeri, për orientimin e tij politik, kanë filluar reagimet nga deputetët e partive opozitare.

“Dua të pyes për afërsitë politike të Ymer Ymerit”, ka thënë Murati.

Pas kësaj pyetje, ka reaguar deputeti i PDK-së, Ardian Kastrati, duke i thënë atij të flasë për numra dhe të mos bëjë show.

“Folna këtu për financa, ke ardhur si karramel i çerdheve, nuk kemi ardhur për të bërë show këtu”, ka thënë Kastrati.

Tutje, Murati ka thënë se nuk mund të arrihet marrëveshje nëse kërkesat e SBAShK-ut ndryshojnë vazhdimisht.

“Nuk mund të arrihet marrëveshje me ndryshime të vazhdueshme të kërkesave nga ana e Sindikatave. Normalisht, nuk mund të arrish marrëveshje kur këta qëllim e kanë mosmarrëveshjen”, ka thënë ai.

Grevat e sindikatave kanë filluar që nga data 25 gusht e këtij viti dhe janë duke vazhduar ende. Kërkesë kryesore e tyre është shtesa prej 100 eurosh, deri në miratimin e Ligjit të Pagave, i cili tashmë është në konsultim publik.

Kryeministri i Kosovës është takuar me krerët e Këshillit Grevist, por nuk kanë arritur të gjejnë kompromis në lidhje me grevat. Të dyja palët pas takimit e kishin akuzuar njëra-tjetrën për dështim të një marrëveshjeje.

Shija e redaktorit

Kosova fiton ndaj Qipros, siguron vendin në Ligën C

Kosova ka shënuar fitore ndaj Qipros me rezultat 5 me 1 në Stadiumin “Fadil Vokrri” në Prishtinë në kuadër të Grupit 2 në Ligën...

A rrezikon Kosova të ngelet pa punëtorë?

Problemi i ikjes së punëtorëve nuk haset vetëm te personeli mjekësor, por shqetësuese është edhe ikja e fuqisë punëtore të profileve të ndryshme në...

Sa gjenerata duhet të kalojnë që të arrihet marrëveshja në...

“Duhet që dy gjenerata të kalojnë, një veç se ka kaluar”. Kështu kishte deklaruar ish i emëruari i Organizatës së Kombeve të Bashkuara(OKB) si Administrator...

Më të lexuarat

Vasfije Krasniqi jep dorëheqje nga pozita e deputetes

Deputetja e zgjedhur nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje(VV), Vasfije Krasniqi-Goodman, të mërkurën e 21 shtatorit ka bërë të ditur se ka dhënë dorëheqje. Krasniqi ka...

Ish-deputeti i LVV-së, Krasniqi: Të rregullohen raportet me ShBA-të ose...

"Unë kam ardhur këtu për t'iu kërkuar falje njerëzve që i kam dërguar në Vetëvendosje. Unë u kërkoj falje, se nuk e kam ditur...

Azemi: Kurti është kryeministër i imi, kurrë nuk kam për...

Kryetari i Sindikatës së Pavarur të Sektorit Privat, Jusuf Azemi ka thënë se një herë të vetme nuk është ftuar një përfaqësues nga sektori...

Të fundit nga rubrika