Murati kërkon falje për gjuhën e përdorur ndaj veteranëve të UÇK-së

Ministri i Financave, Hekuran Murati, ka kërkuar falje për publikimet që kishte bërë para disa vjetësh ndaj luftëtarëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës

Ministri i Financave, Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati

Ministri i Financave, Hekuran Murati, ka kërkuar falje, për gjuhën që e ka përdorur para disa viteve ndaj veteranëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës.

Shkrimet e vjetra të tij, ai ka thënë se kanë qenë nga mllefi “me ata që asokohe me fryrjen e listave për përfitime financiare e politike po shtrembëronin historinë e luftës dhe të vërtetën tonë kolektive”.

Murati po ashtu, ka shkruar se i përkulet sakrificës së dëshmorëve dhe kontributit të ushtarëve të UÇK-së.

Ministri i Financave, Hekuran Murati, në vitet 2016 dhe 2018, i kishte ofenduar veteranët e UÇK-së, duke bërë shaka në llogari të tyre.

Për këtë arsye, Partia Socialdemokrate (PSD), me gjashtë korrik, kanë organizuar një protestë për shkarkimin e ministrit Murati.

Shija e redaktorit

Gjykata Ndërkombëtare Penale lëshon urdhër-arrest për Putinin

Gjykata Ndërkombëtare Penale (GjNP) ka lëshuar një urdhër-arrest për presidentin rus, Vladimir Putin. GjNP-ja pretendon se ai është përgjegjës për krimet e luftës, duke përfshirë...

Libraria “Dukagjini” në listën e ngushtë për çmimin prestigjioz të...

Libraria “Dukagjini” është futur në listën e ngushtë të të nominuarve për Çmimin Ndërkombëtar të Përsosmërisë, në kuadër të Panairit të Librit në Londër....

Lul Raka, shpalos kujtime në “Radar” për kohën e Pandemisë

Sot më 13 mars 2023, janë bërë tri vjet që kur pandemia COVID-19, preku Kosovën. Rasti i parë me koronavirus në botë mendohet të...

Të fundit nga rubrika