Ministria e Financave dhe Giz nënshkruajnë marrëveshjen për projektin ITP Prizren

Ministri i Financave, Hekuran Murati, nënshkruan marrëveshje bashkëpunimi me drejtorin e GIF Kosova dhe menaxherin e projektit ITP Prizren, për projektin “Parku i Inovacionit dhe Trajnimeve në Prizren”. Kjo marrëveshje ka vlerën 11 milionë euros e që synon të krijojë mundësi më të mira për bizneset në Kosovë

Hekuran Murati, Ministri i Financave, Punës dhe Transfereve duke nënshkruar marrëveshjen e bashkkpunimit me Oberhuber dhe Cassens

Hekuran Murati, Ministri i Financave, Punës dhe Transfereve dhe drejtori i GIZ Kosova, David Pberhuber dhe Hans-Juergen Cassebs, menaxheri i projektit ITP, të hënën e 10 qershorit kanë nënshkruar marrëveshje bashkëpunimi për projektin “Parku i Inovacionit dhe Trajnimeve në Prizren”.

Marrëveshja e bashkëpunimit për projektin “Parku i Inovacionit dhe Trajnimeve në Prizren” ka vlerën 11 milonë euro. Qeveria e Kosovës kanë kontribuuar financiarisht 6 milionë euro, ndërsa Qeveria e Gjermanisë ka kontribuuar financiarisht 5 milionë euro.

Pamje të takimit

“Parku i Inovacionit dhe Trajnimeve në Prizren” është një projekt i përbashkët kosovaro-gjerman.

Ky projekt synon krijimin e një mjedisi më të mirë për ndërmarrjet e vogla, të mesme dhe të mëdha, dhe që pritet të kontribuojë në zhvillimin e përgjithshëm ekonomik të Kosovës.

Ministri i Financave, Hekuran Murati, ka vlerësuar bashkëpunimin e vazhdueshëm me Qeverinë gjermane. Murati ka theksuar rëndësinë e veçantë të ITP Prizren, si projekt që premton mundësi zhvillimi për bizneset në vend.

Murati është shprehurt se projekti “ITP Prizren” gjithashtu do të ndikojë në hapjen e vendeve të reja të punës.

Pamje të takimit

David Oberhuber, drejtori i GIZ Kosova, ka përshëndetur angazhimin e Qeverisë së Kosovës për financimin dhe realizimin e këtij projekti.

“Parku i Inovacionit dhe Trajnimit Prizreni” është projekti më i rëndësishëm i bashkëpunimit në mes të të dyja vendeve deri më tani.

 

Shija e redaktorit

Fury mposht Chisoran, mbron titullin botëror të peshave të rënda

Boksieri britanik, Tyson Fury, ka mposhtur Derek Chisoran ​​për të mbrojtur titullin e tij WBC, të peshave të rënda. Meçi ka zgjatuar deri në raundin...

Xhubleta shqiptare në 110- vjetorin e Pavarësisë bëhet pjesë Komitetit...

Ministrja e Kulturës së Shqipërisë, Elva Margariti, përmes një videoje të publikuar në llogarinë zyrtare të Ministrisë së Kulturës në Facebook, ka bërë të...

Me pushkë e me penë – 110 vjet shtet

Gjithçka, nisi më 28 Nëntor të vitit 1443. Në këtë ditë, heroi kombëtar i shqiptarëve, Gjergj Kastrioti, ngriti flamurin e shqiponjës dykrenare mbi Kalanë e...

Më të lexuarat

BE merr ‘anë’ në raportet mes Kosovës dhe Serbisë

Emrimi i Nenad Rashiq, Ministër për Kthim dhe Komunitete nga Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka ardhur një muaj pas bojkotimit të institucioneve të...

Kardiologu Çelaj për vdekjen e 17-vjeçarit në fushë: Ne e...

Kardiologu Sulejman Çelaj ka folur për rastin e vdekjes së futbollistit të ‘Trepçës 89, Erion Kajtazi. https://www.dukagjini.com/nderron-jete-ne-fushe-futbollisti-17-vjecar-erion-kajtazi/ Përmes një lidhje direkte në emisionin “Dueli Botëror” në...

A është thyer monopoli i Listës Serbe? Flet Rada Trajkoviq

Kryetarja e Lëvizjes Evropiane të serbëve të Kosovës, Rada Trajkoviq, vendosjen e saj në funksionin e ri në qeverinë e Kosovës e ka vlerësuar si...

Të fundit nga rubrika